Aktualności

Prestiżowa nagroda OIV odebrana

- To dla nas wielki zaszczyt i powód do dumy, dowód na to, że dobrze realizujemy postawione cele i zadania – powiedziała podczas ceremonii wręczania nagród OIV Ewa Wawro, prezes Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa GALICJA VITIS.  Sukces wydawniczy polskiej fundacji odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, przyczynił się znacznie do promocji naszego winiarstwa w  świecie.

Czytaj dalej...

Wino „pod mikroskopem”

Mikrobiologia wina oraz skład i analiza chemiczna moszczu i wina, to tematy zajęć omawiane podczas ostatniego zjazdu SPW 2019. Tematem przewodnim wieczornej degustacji szkoleniowej była Gruzja.

Czytaj dalej...

Niezwykły zjazd w Sandomierzu

- To był niezwykły i niezapomniany zjazd! Tak jak niezwykła i niepowtarzalna jest to szkoła – mówią zgodnie słuchacze PAW. Program wyjazdu tak dobrany, by pokazać bogactwo możliwości przy budowaniu własnego winnego projektu. Nieustanna edukacja w wyjątkowej atmosferze. I zaliczony przez wszystkim egzamin za pierwsze półrocze. Czego chcieć więcej?

Czytaj dalej...

Skąd te smaki i aromaty wina?

Jakość wina rodzi się w winnicy, dlatego tak ważna jest jej właściwa pielęgnacja. A dobry winiarz sztukę oceny i degustacji wina powinien mieć w przysłowiowym „jednym paluszku”. I tego m.in. uczą się słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.  

Czytaj dalej...

Medale GALICJA VITIS 2019 przyznane

Międzynarodowy Konkurs Win GALICJA VITIS 2019 odbył się w dniach 15 i 16 maja w Zakopanem. 25 osobowe jury doświadczonych degustatorów i enologów oceniło 488 win z 9 krajów. Przyznano 144 medale w tym 21 dla polskich win.

Czytaj dalej...

Fermentacja malolaktyczna już nie straszna

Ostatni  zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2019 poświęcony był stabilizacji i pielęgnowaniu młodego wina. Jak zwykle rozkładaliśmy na „czynniki pierwsze” wszystko to, co w tym czasie winiarz powinien zrobić z winem w przetwórni i w piwnicy.

Czytaj dalej...

Czy na polskim winie można zarobić?

Ile kosztuje założenie i prowadzenie winnicy? Ile kosztuje wyprodukowanie jednej butelki wina? Czy polskie prawo jest przyjazne dla winiarzy? – to przykłady pytań, na które odpowiedzi uzyskała kolejna grupa słuchaczy Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.  

Czytaj dalej...

Odżywianie krzewów winorośli

Nawożenie i właściwa pielęgnacja gleby mają ogromny wpływ na przyszłe zbiory w winnicy. O tym właśnie uczyli się słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa na ostatnim zjeździe.

Czytaj dalej...

Ważne decyzje

Dobór miejsca, wybór odmian i jakość sadzonek – to trzy najważniejsze kryteria, jakimi winiarz musi się kierować planując sadzenie winnicy. Zagadnienia te zostały szczegółowo omówione podczas drugiego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2019.

Czytaj dalej...

Piąty raz inauguracja w PAW

Już po raz piąty PAW szkolić będzie przyszłych winiarzy w ramach Studium Praktycznego Winiarstwa. Inauguracja zajęć kolejnego rocznika odbyła się w miniony weekend. Przed nowymi akademikami rok wytężonej nauki i pracy.

Czytaj dalej...

Harmonogram zajęć Studium Praktycznego Winiarstwa 2019

Już w najbliższą sobotę (26 stycznia) ruszają zajęcia Studium Praktycznego Winiarstwa 2019. W zajęciach uczestniczyć będzie kolejna 30 osobowa grupa Słuchaczy przyjętych w drodze prowadzonego wcześniej naboru. Wybrane zajęcia dostępne są jednak także dla osób nie będących Słuchaczami SPW 2019.

Czytaj dalej...

Nie tylko Egri Bikaver

Kolejna grupa akademików PAW odwiedziła egerskie winnice. Jak wszyscy zgodnie przyznali, to był niesamowity wyjazd. Edukacja, wiedza i doświadczenie w czystej postaci.

Czytaj dalej...

Budujemy markę naszych winnic

17 zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2018 poświęcony był szeroko rozumianej enoturystyce. W ramach zajęć praktycznych akademicy zajmowali się dojrzewającymi winami dyplomowymi.

Czytaj dalej...

„Korek” i „mysie siki”?

Jak rozpoznać „utlenienie” i „przesiarkowanie” wina? Co to jest „korek” i „mysie siki”? Na jakim etapie produkcji powstają te i inne wady i choroby wina oraz jak im zapobiegać? – to tematy omawiane podczas ostatniego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2018. W przetwórni też sporo się działo.

Czytaj dalej...

Pierwszy semestr zaliczony wyjazdowo!

Tradycyjnie już ostatni zjazd pierwszego semestru Studium Praktycznego Winiarstwa odbywa się w konwencji wyjazdu studyjnego łączącego edukację winiarską z enoturystyką. W tym roku akademicy PAW odkrywali uroki regionu świętokrzyskiego.

Czytaj dalej...

Polskie wina pokazały klasę!

Kolejna edycja konkursu GALICJA VITIS już za nami. 412 zgłoszonych win z 10 krajów, 127 zdobytych złotych medali, w tym 12 dla polskich win. Jest także Champion dla Polski w kategorii win musujących!

Czytaj dalej...

Wiosenne cięcie za nami

Akademicy PAW przycięli miejską winnicę w Jaśle. W części teoretycznej dowiedzieli się, jak można zarobić na polskim winie. Przeanalizowali także prawne aspekty funkcjonowania gospodarstwa winiarskiego.

Ostatni zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2018 zdominowały tematy związane z organizacją i ekonomiką nowoczesnego gospodarstwa winiarskiego. W trakcie wykładów prowadzonych przez Wojciecha Bosaka omówione została struktura niewielkiego gospodarstwa winiarskiego, organizacja pracy w cyklu rocznym, nakłady inwestycyjne, bieżące koszty produkcji, wydajność i regularność plonu w naszych realiach klimatycznych, koszt uzyskania jednej butelki polskiego wina, dochodowość produkcji wina w przypadku dystrybucji przez pośredników i sprzedaży bezpośredniej. Osobny wykład dotyczył winogrona jako surowca winiarskiego.

Aspekty prawne funkcjonowania gospodarstwa winiarskiego – obowiązujące przepisy polskie i UE dotyczące wyrobu i sprzedaży wina, formalności i wymagania związane ze sprzedażą wina, obciążenia podatkowe – to tematy, jakie omówił ze słuchaczami PAW Radosław Froń.

Podstawowym założeniem Studium Praktycznego Winiarstwa jest to, by słuchacze przećwiczyli sami wszystkie czynności wykonywane w ciągu roku w winnicy i przetwórni. Zajęcia praktyczne dostosowane są do pory roku i cyklu wegetacyjnego krzewów winorośli i prac sezonowych w przetwórni. Jak przystało na przedwiośnie akademicy uczyli się prawidłowego przycinania winnicy, czynności od której w dużej mierze zależą przyszłe zbiory. Tegoroczna grupa przycięła 900 dwuletnich krzewów rosnących w Winnicy Jasło, będącej poletkiem dydaktycznym dla słuchaczy Podkarpackiej Akademii Wina. Zajęcia praktyczne prowadził Roman Myśliwiec. Poszło sprawnie i szybko, mimo iż rozmoknięta po wiosennych roztopach gliniasta gleba dawała się wszystkim we znaki.

Kolejny zjazd poświęcony będzie żyzności gleby i odżywianiu winorośli oraz mechanizacji pracy w winnicy. Zajęcia dostępne dla ludzi spoza grupy SPW 2018 poprowadzi dr Janusz Mazurek (zasady uczestniczenia podane są na stronie www.akademiawina.org w zakładce szkolenia).

W ramach praktyk słuchacze będą uczyli się jak prawidłowo posadzić krzewy winorośli.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

Czytaj dalej...

Zimowe cięcie, białe klasyki i ABC produkcji wina

To był kolejny udany zjazd. Słuchacze SPW 2018 przycinali krzewy w Winnicy Jasło i na Rondzie Solidarności. Zajęcia praktyczne poprzedziły wykłady na temat cięcia i formowania krzewów winorośli. Akademicy PAW poznali też ABC produkcji wina. Wieczorna degustacja poświęcona była białym klasykom.

Czytaj dalej...

Najważniejsze by dobrze zacząć

Zła lokalizacja, nieodpowiedni dobór odmian i zła jakość sadzonek – to trzy podstawowe błędy, które mogą przekreślić sukces winiarskiego przedsięwzięcia. Jak ich uniknąć tegoroczni słuchacze PAW dowiedzieli się podczas ostatnich zajęć.

Czytaj dalej...

Harmonogram zajęć Studium Praktycznego Winiarstwa 2018

Już w najbliższą sobotę (27 stycznia) ruszają zajęcia Studium Praktycznego Winiarstwa 2018. W zajęciach uczestniczyć będzie kolejna 30 osobowa grupa Słuchaczy przyjętych w drodze prowadzonego wcześniej naboru. Wybrane zajęcia dostępne są jednak także dla osób nie będących Słuchaczami SPW 2018.

Czytaj dalej...

Dyplomy rozdane po raz trzeci

- To był niezapomniany rok z Podkarpacką Akademią Wina – podsumowali zgodnie uczestnicy Studium Praktycznego Winiarstwa 2017. – Byliście wspaniałą grupą, dziękujemy – mówili organizatorzy zajęć.

Czytaj dalej...

Akademicy PAW na finiszu

19. zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa za nami. Pierwszy dzień wykładowy przebiegał pod hasłem tworzenia oferty enoturystycznej oraz procedur związanych z rozpoczęciem produkcji i sprzedaży wina. Drugiego dnia – ćwiczeniowego, oznaczaliśmy poziom wolnej i całkowitej siarki w winie. Kontynuowane były także prace pielęgnacyjne wina akademickiego.

Czytaj dalej...

Radość z tworzenia wina

18 zjazd SPW 2017 upłynął w twórczej i serdecznej atmosferze. W sobotę trochę o tym co wolno, a co nie wolno w produkcji wina oraz ciekawy wykład z geografii światowego wina, a w niedzielę podczas zajęć praktycznych prowadzono cykliczne prace przy produkcji win dyplomowych.

Czytaj dalej...

Pielęgnacja wina, chromatografia bibułowa i marketing

Pielęgnacja wina, chromatografia bibułowa i marketing17 zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa za nami. Zajęcia teoretyczne poświęcone były marketingowi wina oraz tradycyjnej technologii win gruzińskich. W ramach zajęć praktycznych akademicy prowadzili prace pielęgnacyjne wina oraz kontrolowali przebieg fermentacji jabłkowo-mlekowej win czerwonych.

Czytaj dalej...

"Dwa w jednym". Teoria i praktyka

Specjalne technologie winiarskie – to temat przewodni części teoretycznej ostatniego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2017. W części praktycznej słuchacze PAW pielęgnowali nastawy win dyplomowych.

Czytaj dalej...

Eger odkryty na nowo

W ramach studyjnego wyjazdu szkoleniowego Słuchacze PAW odwiedzili kilku czołowych winiarzy w Egerze.– To był niezapomniany i bardzo pouczający wyjazd – mówią zgodnie akademicy.

Czytaj dalej...

Z wizytą u winiarzy

Na zakończenie pierwszego semestru słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa 2017 wzięli udział w szkoleniu wyjazdowym do kilku winnic. Mieli nie tylko okazję zobaczyć, jak prowadzone są odwiedzane winnice i jak wyglądają przetwórnie. Elementem szkoleniowym były także rozmowy z winiarzami i degustacje szkoleniowe produkowanych tam win. Słuchacze musieli zaliczyć test na zakończenie pierwszego semestru.

Czytaj dalej...

Kolejny udany konkurs Galicja Vitis!

444 wina z 13 krajów, 2 wielkie złote i 131 złotych medali, w tym 13 dla polskich win – to bilans Konkursu Win Galicja Vitis 2017. - To był bardzo udany konkurs - mówią zgodnie organizatorzy i międzynarodowi sędziowie winiarscy.

Czytaj dalej...

Sztuka robienia wina

Wyrób wina to tylko z pozoru proste, łatwe i bezproblemowe zadanie. Ze sztuką robienia wina zapoznaje naszych słuchaczy enolog Piotr Stopczyński.

Czytaj dalej...

Cięcie na Wawelu

Dekoracyjna winniczka na Wawelu została fachowo przycięta. Teraz wygrzewające się w wiosennym słońcu krzewy gotowe są do ruszającej właśnie wegetacji.

Czytaj dalej...

Zimowe cięcie za nami

Kolejna, 30 osobowa grupa słuchaczy Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle uczyła się na czym polega zimowe cięcie w winnicy i jak prawidłowo formować i prowadzić krzewy winorośli.

Czytaj dalej...

Ruszyły zjazdy nowego rocznika naszych słuchaczy

Ruszyły zajęcia kolejnego, trzeciego już rocznika Studium Praktycznego Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. To unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie cieszy się coraz większym zainteresowanie i uznaniem. Przez cały rok na weekendowe zajęcia przyjeżdżają do Jasła winiarze z całej Polski, a w tym roku nawet z Belgii.

Czytaj dalej...

Otwieramy butelki i rozlewamy wino

Jak prawidłowo otworzyć butelkę z winem, jak ją trzymać i jak zgodnie ze sztuką nalać wino do kieliszków – to tylko niektóre zagadnienia, jakie słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina poznali w ramach ostatniego zjazdu rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa 2016.

Czytaj dalej...

Wiedza zdobyta, dyplomy rozdane

28 osób ukończyło roczne Studium Praktycznego Winiarstwa 2016 i uzyskało dyplom Podkarpackiej Akademii Wina. – To był bardzo udany rok – podsumowali zgodnie akademicy, wykładowcy i organizatorzy.

Czytaj dalej...

Dyplomowe wina dojrzewają

Marketing w winnicy oraz gruzińska metoda produkcji wina w kwewri, to tematy jakimi zajmowali się tym razem słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Sporo działo się także podczas zajęć praktycznych w przetwórni.

Czytaj dalej...

PAW będzie uczyć produkcji wina w kwewri

Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis podpisała memorandum o współpracy z Narodową Agencją Wina Ministerstwa Rolnictwa Gruzji w Tbilisi. W Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle uczyć będą jak robić wina prastarą techniką gruzińską.

Czytaj dalej...

Tym razem wady i choroby wina

Jak rozpoznać i dlaczego powstają w winie „korek”, utlenienie, brett, sztych octowy i inne wady wina? I jak sobie z tym radzić? - na te pytania słuchacze PAW w Jaśle poznali odpowiedzi podczas ostatnich zajęć Studium Praktycznego Winiarstwa.

Czytaj dalej...

Kolejne winobranie w PAW

Słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle robią swoje wino. Już fermentuje. Przyszli winiarze będą się nim opiekować aż do egzaminu dyplomowego w styczniu przyszłego roku.

Czytaj dalej...

3 w 1

3 w 1: praktyka w winnicy, szkolenie degustacyjne i kolejna dawka potrzebnej wiedzy – tak w skrócie można opisać kolejny Zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2016.

Czytaj dalej...

Studium Praktycznego Winiarstwa 2016 – wybierz interesujące Cię tematy!

30 stycznia ruszają zajęcia drugiej edycji rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa 2016. Zajęcia przeznaczone są dla przyjętej w drodze naboru 27 osobowej grupy Słuchaczy.

Kurs obejmuje łącznie 320 godzin wykładów, podzielonych na 20 zjazdów weekendowych (po 16 godzin każdy), z czego ponad 100 godzin stanowić będą zajęcia praktyczne, odbywające się w winnicy i winiarni. Program kursu jest przystosowany do cyklu wegetacyjnego winorośli i sezonowego cyklu produkcji wina, aby jego uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć wszystkie zabiegi w winnicy i etapy wyrobu wina. Na potrzeby Kursu udostępniona jest winnica doświadczalna o powierzchni 1 ha, na której uprawianych jest 25 odmian winorośli oraz profesjonalna przetwórnia o powierzchni 200 m2 z zapleczem socjalnym, sanitarnym oraz laboratorium. Część zajęć praktycznych odbywa się w laboratoriach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Podobnie jak w roku ubiegłym istnieje możliwość skorzystania z zajęć wykładowych prowadzonych w ramach SPW (wymagane wcześniejsze zgłoszenie     tutaj

i uiszczenie jednorazowej opłaty na  podane konto  ). Zajęcia warsztatowe i ćwiczenia dostępne są wyłącznie dla słuchaczy Studium Praktycznego Winiarstwa.

Pierwsze wolne zajęcia już 31 stycznia br.

Studium Praktycznego Winiarstwa 2016 – semestr I – zjazd 01 – 30/31-01-2016

 

Data:

Tematy zajęć:

Godz.

Prowadzący:

Zajęcia wyłącznie dla uczestników rocznego Kursu

30-01-2016

Uroczysta inauguracja Studium

1

   

Wykład inauguracyjny

1

Ewa Wawro

 

Spotkanie organizacyjne

1

 

Zajęcia wyłącznie dla uczestników rocznego Kursu

Ocena degustacyjna wina w praktyce winiarskiej – wprowadzenie do degustacji, terminologia, technika i warunki degustacji

2

Ewa Wawro

 

Degustacja wybranych win polskich i zagranicznych – rozpoznawanie podstawowych smaków i aromatów wina

3

Ewa Wawro

 

31-01-2016

Biologia winorośli – pochodzenie, systematyka i wymagania siedliskowe winorośli

2

Wojciech Bosak

Dzień zajęć dostępny dla osób nie będących

Biologia winorośli – budowa i fizjologia winnego krzewu

2

Roman Myśliwiec

uczestnikami Kursu Cena - 150 zł

Biologia winorośli – cykl wegetacyjny i dojrzewanie winogron

2

Wojciech Bosak

Termin zgłoszeń - do 26 stycznia

Pomieszczenia, sprzęt i materiały do wyrobu wina

2

Roman Myśliwiec

 

Tabela zjazdów w pierwszym pólroczu 2016, z zaznaczonymi zajęciami dostępnymi dla zainteresowanych osób niebędących uczestnikami Studium 2016 w załączniku do pobrania

Czytaj dalej...

Roczny kurs PAW zakończony

20. zjazd kursantów Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle zakończył pierwszą edycję rrocznych zajęć, których zadaniem było wykształcenie winiarzy praktyków, przygotowanych do samodzielnego prowadzenia winnicy i wyrobu wina na profesjonalnym poziomie.

Czytaj dalej...

Kursanci PAW zdobywali Eger!

Szkoleniowy wyjazd studyjny do Egeru na Węgrzech był wyjątkową okazją dla kurantów Praktycznego Kursu Winiarstwa do zapoznania się z technologią i sprzętem do produkcji wina wybranych egerskich winiarzy.

Czytaj dalej...

Wina specjalne i chromatografia bibułowa

17. Weekendowy zjazd rocznego Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle poświęcony był w pierwszym dniu wykładom o produkcji win specjalnych. Podczas zajęć praktycznych drugiego dnia kursanci odbywali ćwiczenia laboratoryjne. Oznaczali kwasowość ogólną swoich win i uczyli się jak badać skuteczność przebiegu fermentacji jabłkowo-mlekowej wina metodą chromatografii bibułowej

Czytaj dalej...

Zapowiadają się ciekawe wina!

Kursanci PAW pielęgnują fermentujące wina, które przedstawią na egzaminie dyplomowym rocznego Praktycznego Kursu Winiarstwa. Rozszerzają także swoją wiedzę o szereg innych ważnych aspektów w produkcji wina.

Czytaj dalej...

XIII zjazd PAW zaliczony na piątkę z plusem!

Po wakacyjnej przerwie ruszyły zajęcia Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. Miniony weekend poświęcony był ocenie degustacyjnej win, ocenie stanu dojrzałości gron w winnicy i przygotowaniom przetwórni do winobrania.

Czytaj dalej...

Żyzność gleby i odżywianie winorośli

Nawożenie winnicy podczas sobotniego wykładu oraz stosowanie środków ochrony roślin w niedzielę – to tematy, jakimi zajmowali się uczestnicy ósmego weekendowego zjazdu Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez PAW w Jaśle.

Czytaj dalej...
jaslo
logo gv
nw