Aktualności

Nie tylko Egri Bikaver

Kolejna grupa akademików PAW odwiedziła egerskie winnice. Jak wszyscy zgodnie przyznali, to był niesamowity wyjazd. Edukacja, wiedza i doświadczenie w czystej postaci.

Czytaj dalej...

Budujemy markę naszych winnic

17 zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2018 poświęcony był szeroko rozumianej enoturystyce. W ramach zajęć praktycznych akademicy zajmowali się dojrzewającymi winami dyplomowymi.

Czytaj dalej...

„Korek” i „mysie siki”?

Jak rozpoznać „utlenienie” i „przesiarkowanie” wina? Co to jest „korek” i „mysie siki”? Na jakim etapie produkcji powstają te i inne wady i choroby wina oraz jak im zapobiegać? – to tematy omawiane podczas ostatniego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2018. W przetwórni też sporo się działo.

Czytaj dalej...

Pierwszy semestr zaliczony wyjazdowo!

Tradycyjnie już ostatni zjazd pierwszego semestru Studium Praktycznego Winiarstwa odbywa się w konwencji wyjazdu studyjnego łączącego edukację winiarską z enoturystyką. W tym roku akademicy PAW odkrywali uroki regionu świętokrzyskiego.

Czytaj dalej...

Polskie wina pokazały klasę!

Kolejna edycja konkursu GALICJA VITIS już za nami. 412 zgłoszonych win z 10 krajów, 127 zdobytych złotych medali, w tym 12 dla polskich win. Jest także Champion dla Polski w kategorii win musujących!

Czytaj dalej...

Wiosenne cięcie za nami

Akademicy PAW przycięli miejską winnicę w Jaśle. W części teoretycznej dowiedzieli się, jak można zarobić na polskim winie. Przeanalizowali także prawne aspekty funkcjonowania gospodarstwa winiarskiego.

Ostatni zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2018 zdominowały tematy związane z organizacją i ekonomiką nowoczesnego gospodarstwa winiarskiego. W trakcie wykładów prowadzonych przez Wojciecha Bosaka omówione została struktura niewielkiego gospodarstwa winiarskiego, organizacja pracy w cyklu rocznym, nakłady inwestycyjne, bieżące koszty produkcji, wydajność i regularność plonu w naszych realiach klimatycznych, koszt uzyskania jednej butelki polskiego wina, dochodowość produkcji wina w przypadku dystrybucji przez pośredników i sprzedaży bezpośredniej. Osobny wykład dotyczył winogrona jako surowca winiarskiego.

Aspekty prawne funkcjonowania gospodarstwa winiarskiego – obowiązujące przepisy polskie i UE dotyczące wyrobu i sprzedaży wina, formalności i wymagania związane ze sprzedażą wina, obciążenia podatkowe – to tematy, jakie omówił ze słuchaczami PAW Radosław Froń.

Podstawowym założeniem Studium Praktycznego Winiarstwa jest to, by słuchacze przećwiczyli sami wszystkie czynności wykonywane w ciągu roku w winnicy i przetwórni. Zajęcia praktyczne dostosowane są do pory roku i cyklu wegetacyjnego krzewów winorośli i prac sezonowych w przetwórni. Jak przystało na przedwiośnie akademicy uczyli się prawidłowego przycinania winnicy, czynności od której w dużej mierze zależą przyszłe zbiory. Tegoroczna grupa przycięła 900 dwuletnich krzewów rosnących w Winnicy Jasło, będącej poletkiem dydaktycznym dla słuchaczy Podkarpackiej Akademii Wina. Zajęcia praktyczne prowadził Roman Myśliwiec. Poszło sprawnie i szybko, mimo iż rozmoknięta po wiosennych roztopach gliniasta gleba dawała się wszystkim we znaki.

Kolejny zjazd poświęcony będzie żyzności gleby i odżywianiu winorośli oraz mechanizacji pracy w winnicy. Zajęcia dostępne dla ludzi spoza grupy SPW 2018 poprowadzi dr Janusz Mazurek (zasady uczestniczenia podane są na stronie www.akademiawina.org w zakładce szkolenia).

W ramach praktyk słuchacze będą uczyli się jak prawidłowo posadzić krzewy winorośli.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

Czytaj dalej...

Zimowe cięcie, białe klasyki i ABC produkcji wina

To był kolejny udany zjazd. Słuchacze SPW 2018 przycinali krzewy w Winnicy Jasło i na Rondzie Solidarności. Zajęcia praktyczne poprzedziły wykłady na temat cięcia i formowania krzewów winorośli. Akademicy PAW poznali też ABC produkcji wina. Wieczorna degustacja poświęcona była białym klasykom.

Czytaj dalej...

Najważniejsze by dobrze zacząć

Zła lokalizacja, nieodpowiedni dobór odmian i zła jakość sadzonek – to trzy podstawowe błędy, które mogą przekreślić sukces winiarskiego przedsięwzięcia. Jak ich uniknąć tegoroczni słuchacze PAW dowiedzieli się podczas ostatnich zajęć.

Czytaj dalej...

Harmonogram zajęć Studium Praktycznego Winiarstwa 2018

Już w najbliższą sobotę (27 stycznia) ruszają zajęcia Studium Praktycznego Winiarstwa 2018. W zajęciach uczestniczyć będzie kolejna 30 osobowa grupa Słuchaczy przyjętych w drodze prowadzonego wcześniej naboru. Wybrane zajęcia dostępne są jednak także dla osób nie będących Słuchaczami SPW 2018.

Czytaj dalej...

Dyplomy rozdane po raz trzeci

- To był niezapomniany rok z Podkarpacką Akademią Wina – podsumowali zgodnie uczestnicy Studium Praktycznego Winiarstwa 2017. – Byliście wspaniałą grupą, dziękujemy – mówili organizatorzy zajęć.

Czytaj dalej...

Akademicy PAW na finiszu

19. zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa za nami. Pierwszy dzień wykładowy przebiegał pod hasłem tworzenia oferty enoturystycznej oraz procedur związanych z rozpoczęciem produkcji i sprzedaży wina. Drugiego dnia – ćwiczeniowego, oznaczaliśmy poziom wolnej i całkowitej siarki w winie. Kontynuowane były także prace pielęgnacyjne wina akademickiego.

Czytaj dalej...

Radość z tworzenia wina

18 zjazd SPW 2017 upłynął w twórczej i serdecznej atmosferze. W sobotę trochę o tym co wolno, a co nie wolno w produkcji wina oraz ciekawy wykład z geografii światowego wina, a w niedzielę podczas zajęć praktycznych prowadzono cykliczne prace przy produkcji win dyplomowych.

Czytaj dalej...

Pielęgnacja wina, chromatografia bibułowa i marketing

Pielęgnacja wina, chromatografia bibułowa i marketing17 zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa za nami. Zajęcia teoretyczne poświęcone były marketingowi wina oraz tradycyjnej technologii win gruzińskich. W ramach zajęć praktycznych akademicy prowadzili prace pielęgnacyjne wina oraz kontrolowali przebieg fermentacji jabłkowo-mlekowej win czerwonych.

Czytaj dalej...

"Dwa w jednym". Teoria i praktyka

Specjalne technologie winiarskie – to temat przewodni części teoretycznej ostatniego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2017. W części praktycznej słuchacze PAW pielęgnowali nastawy win dyplomowych.

Czytaj dalej...

Eger odkryty na nowo

W ramach studyjnego wyjazdu szkoleniowego Słuchacze PAW odwiedzili kilku czołowych winiarzy w Egerze.– To był niezapomniany i bardzo pouczający wyjazd – mówią zgodnie akademicy.

Czytaj dalej...

Z wizytą u winiarzy

Na zakończenie pierwszego semestru słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa 2017 wzięli udział w szkoleniu wyjazdowym do kilku winnic. Mieli nie tylko okazję zobaczyć, jak prowadzone są odwiedzane winnice i jak wyglądają przetwórnie. Elementem szkoleniowym były także rozmowy z winiarzami i degustacje szkoleniowe produkowanych tam win. Słuchacze musieli zaliczyć test na zakończenie pierwszego semestru.

Czytaj dalej...

Kolejny udany konkurs Galicja Vitis!

444 wina z 13 krajów, 2 wielkie złote i 131 złotych medali, w tym 13 dla polskich win – to bilans Konkursu Win Galicja Vitis 2017. - To był bardzo udany konkurs - mówią zgodnie organizatorzy i międzynarodowi sędziowie winiarscy.

Czytaj dalej...

Sztuka robienia wina

Wyrób wina to tylko z pozoru proste, łatwe i bezproblemowe zadanie. Ze sztuką robienia wina zapoznaje naszych słuchaczy enolog Piotr Stopczyński.

Czytaj dalej...

Cięcie na Wawelu

Dekoracyjna winniczka na Wawelu została fachowo przycięta. Teraz wygrzewające się w wiosennym słońcu krzewy gotowe są do ruszającej właśnie wegetacji.

Czytaj dalej...

Zimowe cięcie za nami

Kolejna, 30 osobowa grupa słuchaczy Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle uczyła się na czym polega zimowe cięcie w winnicy i jak prawidłowo formować i prowadzić krzewy winorośli.

Czytaj dalej...

Ruszyły zjazdy nowego rocznika naszych słuchaczy

Ruszyły zajęcia kolejnego, trzeciego już rocznika Studium Praktycznego Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. To unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie cieszy się coraz większym zainteresowanie i uznaniem. Przez cały rok na weekendowe zajęcia przyjeżdżają do Jasła winiarze z całej Polski, a w tym roku nawet z Belgii.

Czytaj dalej...

Otwieramy butelki i rozlewamy wino

Jak prawidłowo otworzyć butelkę z winem, jak ją trzymać i jak zgodnie ze sztuką nalać wino do kieliszków – to tylko niektóre zagadnienia, jakie słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina poznali w ramach ostatniego zjazdu rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa 2016.

Czytaj dalej...

Wiedza zdobyta, dyplomy rozdane

28 osób ukończyło roczne Studium Praktycznego Winiarstwa 2016 i uzyskało dyplom Podkarpackiej Akademii Wina. – To był bardzo udany rok – podsumowali zgodnie akademicy, wykładowcy i organizatorzy.

Czytaj dalej...

Dyplomowe wina dojrzewają

Marketing w winnicy oraz gruzińska metoda produkcji wina w kwewri, to tematy jakimi zajmowali się tym razem słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Sporo działo się także podczas zajęć praktycznych w przetwórni.

Czytaj dalej...

PAW będzie uczyć produkcji wina w kwewri

Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis podpisała memorandum o współpracy z Narodową Agencją Wina Ministerstwa Rolnictwa Gruzji w Tbilisi. W Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle uczyć będą jak robić wina prastarą techniką gruzińską.

Czytaj dalej...

Tym razem wady i choroby wina

Jak rozpoznać i dlaczego powstają w winie „korek”, utlenienie, brett, sztych octowy i inne wady wina? I jak sobie z tym radzić? - na te pytania słuchacze PAW w Jaśle poznali odpowiedzi podczas ostatnich zajęć Studium Praktycznego Winiarstwa.

Czytaj dalej...

Kolejne winobranie w PAW

Słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle robią swoje wino. Już fermentuje. Przyszli winiarze będą się nim opiekować aż do egzaminu dyplomowego w styczniu przyszłego roku.

Czytaj dalej...

3 w 1

3 w 1: praktyka w winnicy, szkolenie degustacyjne i kolejna dawka potrzebnej wiedzy – tak w skrócie można opisać kolejny Zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2016.

Czytaj dalej...

Studium Praktycznego Winiarstwa 2016 – wybierz interesujące Cię tematy!

30 stycznia ruszają zajęcia drugiej edycji rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa 2016. Zajęcia przeznaczone są dla przyjętej w drodze naboru 27 osobowej grupy Słuchaczy.

Kurs obejmuje łącznie 320 godzin wykładów, podzielonych na 20 zjazdów weekendowych (po 16 godzin każdy), z czego ponad 100 godzin stanowić będą zajęcia praktyczne, odbywające się w winnicy i winiarni. Program kursu jest przystosowany do cyklu wegetacyjnego winorośli i sezonowego cyklu produkcji wina, aby jego uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć wszystkie zabiegi w winnicy i etapy wyrobu wina. Na potrzeby Kursu udostępniona jest winnica doświadczalna o powierzchni 1 ha, na której uprawianych jest 25 odmian winorośli oraz profesjonalna przetwórnia o powierzchni 200 m2 z zapleczem socjalnym, sanitarnym oraz laboratorium. Część zajęć praktycznych odbywa się w laboratoriach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Podobnie jak w roku ubiegłym istnieje możliwość skorzystania z zajęć wykładowych prowadzonych w ramach SPW (wymagane wcześniejsze zgłoszenie     tutaj

i uiszczenie jednorazowej opłaty na  podane konto  ). Zajęcia warsztatowe i ćwiczenia dostępne są wyłącznie dla słuchaczy Studium Praktycznego Winiarstwa.

Pierwsze wolne zajęcia już 31 stycznia br.

Studium Praktycznego Winiarstwa 2016 – semestr I – zjazd 01 – 30/31-01-2016

 

Data:

Tematy zajęć:

Godz.

Prowadzący:

Zajęcia wyłącznie dla uczestników rocznego Kursu

30-01-2016

Uroczysta inauguracja Studium

1

   

Wykład inauguracyjny

1

Ewa Wawro

 

Spotkanie organizacyjne

1

 

Zajęcia wyłącznie dla uczestników rocznego Kursu

Ocena degustacyjna wina w praktyce winiarskiej – wprowadzenie do degustacji, terminologia, technika i warunki degustacji

2

Ewa Wawro

 

Degustacja wybranych win polskich i zagranicznych – rozpoznawanie podstawowych smaków i aromatów wina

3

Ewa Wawro

 

31-01-2016

Biologia winorośli – pochodzenie, systematyka i wymagania siedliskowe winorośli

2

Wojciech Bosak

Dzień zajęć dostępny dla osób nie będących

Biologia winorośli – budowa i fizjologia winnego krzewu

2

Roman Myśliwiec

uczestnikami Kursu Cena - 150 zł

Biologia winorośli – cykl wegetacyjny i dojrzewanie winogron

2

Wojciech Bosak

Termin zgłoszeń - do 26 stycznia

Pomieszczenia, sprzęt i materiały do wyrobu wina

2

Roman Myśliwiec

 

Tabela zjazdów w pierwszym pólroczu 2016, z zaznaczonymi zajęciami dostępnymi dla zainteresowanych osób niebędących uczestnikami Studium 2016 w załączniku do pobrania

Czytaj dalej...

Roczny kurs PAW zakończony

20. zjazd kursantów Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle zakończył pierwszą edycję rrocznych zajęć, których zadaniem było wykształcenie winiarzy praktyków, przygotowanych do samodzielnego prowadzenia winnicy i wyrobu wina na profesjonalnym poziomie.

Czytaj dalej...

Kursanci PAW zdobywali Eger!

Szkoleniowy wyjazd studyjny do Egeru na Węgrzech był wyjątkową okazją dla kurantów Praktycznego Kursu Winiarstwa do zapoznania się z technologią i sprzętem do produkcji wina wybranych egerskich winiarzy.

Czytaj dalej...

Wina specjalne i chromatografia bibułowa

17. Weekendowy zjazd rocznego Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle poświęcony był w pierwszym dniu wykładom o produkcji win specjalnych. Podczas zajęć praktycznych drugiego dnia kursanci odbywali ćwiczenia laboratoryjne. Oznaczali kwasowość ogólną swoich win i uczyli się jak badać skuteczność przebiegu fermentacji jabłkowo-mlekowej wina metodą chromatografii bibułowej

Czytaj dalej...

Zapowiadają się ciekawe wina!

Kursanci PAW pielęgnują fermentujące wina, które przedstawią na egzaminie dyplomowym rocznego Praktycznego Kursu Winiarstwa. Rozszerzają także swoją wiedzę o szereg innych ważnych aspektów w produkcji wina.

Czytaj dalej...

XIII zjazd PAW zaliczony na piątkę z plusem!

Po wakacyjnej przerwie ruszyły zajęcia Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. Miniony weekend poświęcony był ocenie degustacyjnej win, ocenie stanu dojrzałości gron w winnicy i przygotowaniom przetwórni do winobrania.

Czytaj dalej...

Żyzność gleby i odżywianie winorośli

Nawożenie winnicy podczas sobotniego wykładu oraz stosowanie środków ochrony roślin w niedzielę – to tematy, jakimi zajmowali się uczestnicy ósmego weekendowego zjazdu Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez PAW w Jaśle.

Czytaj dalej...

Kursanci PAW wciąż zdobywają wiedzę

Pierwszego dnia „randka” z chemią analityczną wina na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, drugiego cięcie owocujących krzewów, regulacja plonu oraz zabiegi poprawiające jakość owoców i mechanizacja pracy w winnicy – tak w największym skrócie można opisać zajęcia, jakie odbyły się podczas szóstego już, weekendowego zjazdu słuchaczy rocznego Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle.

Czytaj dalej...

IV zjazd rocznego Kursu za nami

Planowanie i sadzenie winnicy, organizacja i ekonomika gospodarstwa winiarskiego oraz degustacja konkursowa win – to tematy jakimi w miniony weekend zajmowali się kursanci Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.

Czytaj dalej...

Nauka cięcia winorośli

Kursanci PAW uczyli się cięcia i formowania winorośli. Na zakończenie szkoleniowego weekendu zaopiekowali się wizytówką jasielskich winnych klimatów na Rondzie Solidarności.

Czytaj dalej...

Enoturystyka dla wszystkich

„Enoturystyka dla wszystkich” – to kolejne szkolenie weekendowe przygotowane przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. Adresowane jest nie tylko do pracowników biur podróży i organizatorów wyjazdów turystycznych. Zdobyta wiedza pozwoli miłośnikom enoturystyki na poznanie europejskich standardów w tej branży, co przyczyni się do bardziej świadomych wyborów spośród ofert wyjazdowych.

Czytaj dalej...

Kursanci PAW poznawali tajniki uprawy winorośli

Podczas II zjazdu Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle omówiono m.in. budowę i fizjologię winnego krzewu, cykl wegetacyjny i dojrzewanie winogron. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak nie popełnić błędów przy zakładaniu winnicy, dlaczego tak ważny jest wybór lokalizacji, jaki ma wpływ siedlisko na jakość i charakter wina i jaki zastosować materiał sadzeniowy. Było też o szkółkarstwie winorośli oraz o odmianach winorośli i podkładkach.

Czytaj dalej...

Rozpoczął się Praktyczny Kurs Winiarstwa 2015

W ostatni weekend ruszył Praktyczny Kurs Winiarstwa, sztandarowy projekt Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, której założycielem jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa "Galicja Vitis". Partnerem tego ambitnego przedsięwzięcia jest Miasto Jasło.

Czytaj dalej...

Jeśli degustacja, to tylko świadoma

Podczas dzisiejszego „Kursu Degustacji Wina" zorganizowanego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle, uczestnicy uczyli się m.in. tego, jak przy degustacji w ciemni rozpoznać szczep, z jakiego zostało zrobione wino, z jakiego kraju i apelacji pochodzi, czy jest to młode czy dojrzałem już wino i czy powinno być jeszcze leżakowane w piwnicy, czy lepiej jest je szybko wypić.

Czytaj dalej...

Sommelierskie potyczki

Dziś w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle odbyło się szkolenie pn. "Kurs sommelierski dla kadry HoReCa". Adresowane było nie tylko do pracowników branży gastronomicznej i hotelarskiej pragnących rozwijać się zawodowo. Uczestnikami kursu byli także winiarze, właściciele gospodarstw enoturystycznych oraz miłośnicy wina. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i wysoko ocenili poziom kursu.

Czytaj dalej...

Co już wiadomo o rocznym kursie PAW?

Informacja o powstaniu Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle wzbudziła ogromne zainteresowanie. Zasypywani jesteśmy wręcz pytaniami dotyczącymi działalności szkoleniowej PAW, zwłaszcza zaplanowanego na 2015 rok kursu enologii. W związku w powyższym pragnę przekazać Państwu nieco informacji o naszych zamierzeniach w najbliższej przyszłości.

Czytaj dalej...

Udana inauguracja PAW

Strzał w dziesiątkę – tak można bez większej przesady podsumować pomysł z utworzeniem Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Zainteresowanie przechodzi najśmielsze oczekiwania organizatorów. Inauguracyjne szkolenie, które odbyło się w miniony weekend było najlepszym tego potwierdzeniem.

Czytaj dalej...

Inauguracyjne szkolenie w Podkarpackiej Akademii Wina

Fundacja Galicja Vitis zaprasza na szkolenie: "Uprawa winorośli i produkcja wina z elementami enoturystyki", które będzie równocześnie inauguracją działalności Podkarpackiej Akademii Wina.

Podkarpacka Akademii Wina w siedzibą w Jaśle rozpoczyna działalność od szkolenia dla początkujących winiarzy. Inauguracyjne szkolenie odbędzie się w dniach 18-19 października br.

 

Czytaj dalej...

Powstaje Podkarpacka Akademia Wina

Już wkrótce ruszą zajęcia w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. To bardzo ambitne przedsięwzięcie „Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa GALICJA VITIS”, dobrze wpisuje się w strategię promocji miasta Jasła, pod hasłem „w(inne) klimaty”. To jednak nie jedyny powód, dla którego centrum edukacji winiarskiej w Polsce będzie miało siedzibę w Jaśle.

Czytaj dalej...
jaslo
logo gv
nw