Aktualności

Pracowity weekend słuchaczy PAW

Słuchacze PAW przygotowując się już pomału do egzaminu dyplomowego, wciąż jeszcze poszerzają swoją winiarską wiedzę o kolejne zagadnienia, zarówno teoretyczne jak i praktyczne.

18 już zajazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2016 za nami. Pierwszego dnia omawiane były możliwości dofinansowania winiarstwa z funduszy UE oraz dozwolone praktyki enologiczne – wykłady prowadził Radosław Froń. O zastosowaniu beczki w produkcji wina wykład przeprowadził Wojciech Bosak.

Drugi dzień zjazdu zaczął się od kontynuacji rozpoczętej dwa tygodnie temu powtórki i usystematyzowania zdobytej w ciągu roku wiedzy dotyczącej produkcji wina. Pozwoliło to słuchaczom na lepsze przygotowanie się do czekającego ich w styczniu egzaminu dyplomowego. Zajęcia prowadził Roman Myśliwiec.

W tym dniu odbyły się także zajęcia praktyczne w winiarni. Słuchacze kontynuowali ćwiczenia z oznaczania zakończenia fermentacji FJM metodą chromatografii bibułowej. Jak pokazała próba w czerwonych winach dyplomowych zakończyła się już fermentacja malolaktowa. W związku z tym konieczne było zlanie z nad osadu i zasiarkowanie wina. Kursanci przeprowadzili także kontrolę fermentacji win musujących.

PAW opiekuje się mini winnicą rosnącą na Rondzie Solidarności w Jaśle. W drodze z wykładów do przetwórni słuchacze zebrali wiszące jeszcze na krzewach owoce. Oczywiste jest, że dojrzewające w bliskości szlaku komunikacyjnego owoce pełnią jedynie rolę dekoracyjną i nie nadają się do spożycia, jak i przerobu.

Do zakończenia zajęć w Studium Praktycznego Winiarstwa 2016 pozostały jeszcze tylko dwa zjazdy. Dobiega też końca nabór na trzecią edycję Studium Praktycznego Winiarstwa, którego inauguracja odbędzie się 28 stycznia 2017 roku w Pałacu Sroczyńskich w Jaśle.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Portal Nasze Winnice sprawuje stały patronat medialny nad PAW.

jaslo
logo gv
nw