Aktualności

Cięcie na Wawelu

Dekoracyjna winniczka na Wawelu została fachowo przycięta. Teraz wygrzewające się w wiosennym słońcu krzewy gotowe są do ruszającej właśnie wegetacji.

Założona parę lat temu tuż przy południowych murach Zamku Królewskiego malutka winnica pełni rolę dekoracyjną i jest elementem turystycznej trasy plenerowej „Budowle i ogrody Wawelu”.

Należy podkreślić, że winorośl rosnąca na Wawelu to nie tylko ciekawa forma architektury ogrodowej, ale przede wszystkim wiąże się ściśle z historią zarówno tego wyjątkowego miejsca, jak i początkami polskiego winiarstwa. Jak podają źródła historyczne na zboczach Wawelu winorośl uprawiana była już w połowie 10. stulecia XX wieku.

Posadzone tam dziś odmiany zostały dobrane z uwzględnieniem miejsca i roli, jaką mini winnica na Wawelu ma spełniać. Są to odporne i łatwe w uprawie odmiany Concord, Ontario, Alwood i Cascade.

Krzewy bardzo ładnie się przyjęły i bujnie rosną. Nie można jednak zapominać o prawidłowym cięciu, dlatego firma która opiekuje się na co dzień terenami zielonymi na Wawelu poprosiła o fachowe instrukcje dotyczące cięcia i pielęgnacji krzewów winorośli Romana Myśliwca z Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.

Szkolenie z formowania krzewów i cięcia winorośli w zależności od funkcji, jakie krzewy mają spełniać odbyło się wczoraj. Pogoda dopisała, a prowadzone przez PAW szkolenie wzbudzało spore zainteresowanie wśród turystów zwiedzających w tym czasie Wawel. 

jaslo
logo gv
nw