Aktualności

Radość z tworzenia wina

18 zjazd SPW 2017 upłynął w twórczej i serdecznej atmosferze. W sobotę trochę o tym co wolno, a co nie wolno w produkcji wina oraz ciekawy wykład z geografii światowego wina, a w niedzielę podczas zajęć praktycznych prowadzono cykliczne prace przy produkcji win dyplomowych.

Program 18 zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2017 tradycyjnie uwzględniał zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. W części wykładowej Radosław Froń omówił możliwości dofinansowania winiarstwa z funduszy UE oraz dozwolone praktyki enologiczne. Kolejny temat to geografia winiarstwa, którą omówił Wojciech Bosak.

Po zajęciach, w ramach wieczornych, szkoleniowych degustacji, organizowanych przez słuchaczy PAW, tym razem oceniano wina z Luksemburga.

Drugi dzień zjazdu odbył się w przetwórni Winnicy Golesz. Akademicy przeprowadzali kontrolę przebiegu fermentacji jabłkowo-mlekowej wszystkich win czerwonych przy pomocy chromatografii bibułowej i oznaczali poziom siarki w winie. Wina dyplomowe poddane zostały analizie sensorycznej. Jedna z grup warsztatowych sporządzała także nastaw fermentacji wtórnej dla wina musującego.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

jaslo
logo gv
nw