Aktualności

Poznajemy tajniki produkcji wina

6 zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa PAW to jeden z dwóch zjazdów poświęconych produkcji wina.

Pierwszego dnia weekendowego zjazdu omówione zostały zagadnienia związane z przerobem winogron, odszypułkowaniem, wstępną maceracją, tłoczeniem, korektą składu, klarowaniem i stabilizacją moszczu. Niedzielne wykłady poświęcone były głównie ważnemu etapowi produkcji wina, jakim jest fermentacja. Wykłady prowadził enolog Piotr Stopczyński.

Tradycyjnie już w sobotni wieczór odbyła się szkoleniowa degustacja win. Tym razem akademicy PAW rozpoznawali w ciemno wina z głównych światowych odmian: Riesling, Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Traminer, Muskat, Chardonnay, Pinot Noir, Merlot i Cabernet Sayvignon.

Kolejny zjazd prowadzony przez Piotra Stopczyńskiego poświęcony będzie fermentacji jabłkowo-mlekowej, pielęgnacji młodego wina po fermentacji oraz dojrzewaniu wina (zasady uczestniczenia podane są na stronie www.akademiawina.org w zakładce szkolenia).

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

jaslo
logo gv
nw