Aktualności

Zajęcia PAW na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

11 zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2018 odbył się w na zaprzyjaźnionym z Podkarpacką Akademią Wina w Jaśle Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Tym razem słuchacze PAW wzięli udział w wyjazdowym zjeździe szkoleniowym. Zajęcia na temat „Skład oraz analiza chemiczna moszczu i wina – podstawowe substancje występujące w moszczu winogron i winie, chemia analityczna w praktyce winiarskiej i wyposażenie podręcznego laboratorium oraz określanie podstawowych parametrów fizykochemicznych oraz zawartości poszczególnych substancji w moszczu i winie” prowadził pracownik naukowy UR dr Paweł Sroka.

Kolejnym z omawianych zagadnień była „Mikrobiologia wina - podstawowe procesy biochemiczne zachodzące w winogronach, moszczu i winie oraz warunki do rozwoju różnych, mikroorganizmów, pożądane mikroorganizmy: drożdże i bakterie mlekowe, bakterie octowe i inne niepożądane mikroorganizmy oraz wywoływane przez nie zmiany, antyseptyczne działanie dwutlenku siarki i jego zastosowanie przy produkcji wina”. Zajęcia teoretyczne i praktyczne w laboratorium prowadził dr hab. inż. Paweł Satora, prof. UR.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Fundacja Galicja Vitis

jaslo
logo gv
nw