Aktualności

Akcyza, dozwolone praktyki enologiczne, winnica i przetwórnia

Celnik i prawnik, to wykładowcy 15. zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2018. W ramach praktyk był zbiór i przerób winogron, zakładanie siatek chroniących przed ptakami, zajęcia kontrolne w laboratorium i przetwórni.

 

Zakres i sposób sprawowania kontroli celnej nad produkcją win poza składem podatkowym – to pierwszy temat omawiany na ostatnim zjeździe Studium Praktycznego Winiarstwa 2018. Wykłady prowadził st. spec. Urzędu Kontroli Celno-Skarbowej Krzysztof Fundakowski. Jak łatwo się domyślić pytań odnośnie zawiłości celnych było wiele, wszystkie wyjaśnił jednak nasz wykładowca.

W sobotę, w ramach zajęć praktycznych akademicy zebrali w Winnicy Jasło 400 kg pięknie dojrzałych owoców Hibernala, z których wykonali doświadczalne nastawy na wino wytrawne. Grupy, które opiekują się wcześniej przetworzonymi winogronami też miały co robić: oceniali wina i wykonywali kolejne obciągi znad osadów. Sprawdzali również skuteczność przebiegu fermentacji malolaktycznej wina Rondo metodą chromatografii bibułowej.

Drugi dzień 15 zjazdu rozpoczął się od wykładu Radosława Fronia. Wykładowca omówił możliwości dofinansowania winiarstwa z funduszy UE oraz przedstawił dozwolone praktyki enologiczne.

W winnicy miejskiej zostało jeszcze do zebrania odmiana Vidal Blanc. Popołudniu akademicy założyli siatki chroniące winogrona tej odmiany przed ptakami. Wraz z nadejściem zimy nastaną minusowe temperatury, zostanie podjęta próba wykonania wina lodowego. Zajęcia praktyczne w winnicy i przetwórni prowadził Roman Myśliwiec.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

jaslo
logo gv
nw