Aktualności

Piąty raz inauguracja w PAW

Już po raz piąty PAW szkolić będzie przyszłych winiarzy w ramach Studium Praktycznego Winiarstwa. Inauguracja zajęć kolejnego rocznika odbyła się w miniony weekend. Przed nowymi akademikami rok wytężonej nauki i pracy.

Oferta Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z rocznych kursów  przygotowujących do zawodu winiarza skorzystało już blisko 120 osób. Ze względu na ograniczenia liczby słuchaczy, związane z zajęciami praktycznymi w winnicy i przetwórni, grupa nie może liczyć więcej niż 30 osób. Gdyby nie to absolwentów PAW byłoby znacznie więcej

Od dwóch lat praktycznie nie ogłaszamy już nawet naborów na nowe roczniki, ponieważ osoby, które nie dostały się w jednym roku automatycznie zapisują się na kolejny. W międzyczasie wpływają kolejne zgłoszenia, teraz zapisujemy już na 2021, bo na 2020 lista jest już pełna – mówi Ewa Wawro, dyr. PAW. – To dla nas informacja, że to co robimy jest dobrze oceniane i potrzebne. Nie spoczywamy jednak na laurach, co roku udoskonalamy naszą ofertę i bardzo się staramy by spełnić oczekiwania naszych kursantów

Na odbywające się co dwa tygodnie weekendowe zjazdy zjeżdżają do Jasła ludzie z całej Polski. W poprzednich rocznikach byli i tacy ludzie, którzy regularnie przylatywali na zajęcia w Jaśle z Brukseli
i Hiszpanii. W tym roku jest podobnie, wśród kursantów są mieszkańcy zachodnio-pomorskiego kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego,  świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Nie ma się co dziwić ponieważ winnice powstają w każdym zakątku Polski. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że winorośl uprawiać można w całej Polsce, także w rejonach, które w tym kontekście wydawać by się mogły abstrakcją. To jednak kwestia odpowiedniego doboru miejsca, odmian i wiedzy, jak to robić.

- Bez dobrej edukacji winiarskiej nie uda się to nawet w najlepszych lokalizacjach. Staramy się bardzo, by najbardziej potrzebną wiedzę i umiejętności przekazywać naszym akademikom. Naszymi wykładowcami są najlepsi w swoich dziedzinach specjaliści w Polsce, są to nie tylko teoretycy ale przede wszystkim praktycy z wieloletnim doświadczeniem. W polskich realiach zawód winiarza wymaga obok pasji i determinacji, także chłodnego i pragmatycznego podejścia do podejmowanych decyzji - te przeciwstawne cechy charakteru nie łatwo jest połączyć. Nasza szkoła jest właśnie po to, by kandydatom na winiarzy pomóc podejmować bezpieczne i racjonalne decyzje. Na winiarstwie można sporo zarobić, ale i bardzo często dużo stracić – podkreśla Roman Myśliwiec, założyciel prowadzącej PAW Fundacji Galicja Vitis.

W ub.r. PAW wpisana została na listę placówek kształcenia ustawicznego a decyzją Podkarpackiego Kuratora Oświaty uzyskaliśmy także akredytację dla całości prowadzonego kształcenia.

 - Decyzje te poświadczają wysoki poziom prowadzonych zajęć i uprawniają nas do wystawiania zaświadczeń o ukończeniu rocznego kursu na drukach Ministerstwa Edukacji Narodowej – mówi E.Wawro.

Najlepszą rekomendacją dla PAW są jednak opinie absolwentów. Co mówią ubiegłoroczni akademicy?

- Rok nauki, spotkań z guru polskiego winiarstwa, 20 weekendowych zjazdów minęło jak z bicza strzelił! Masa nowej wiedzy, czasami rujnującej nieco dotychczasowe przekonania i skłaniającej do wyorania tego, co już się posadziło - ale dzięki temu posadzone od nowa rzędy winorośli będą mogły rodzić owoce, z których powstanie dobry trunek. A do tego praktyczne przejście całego procesu produkcyjnego różnych rodzajów wina zamieniło książkową teorię w realne wyobrażenie, jak się za to zabrać. Wszystko zaś w towarzystwie niezwykłych ludzi, połączonych winiarską pasją - ludzi, z którymi niejeden jeszcze raz wzniesiemy kieliszki, także z naszymi własnymi winami... Taka właśnie jest Podkarpacka Akademia Wina” - Bogusław Pluta z Warszawy

- Studium Praktycznego Winiarstwa w Jaśle to profesjonalni prowadzący, bardzo dobrze ułożony i przemyślany program, ogromna dawka merytorycznej i praktycznej wiedzy. Wykładowcy to praktycy, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Oprócz zdobytej wiedzy merytorycznej bardzo cenne są zajęcia praktyczne na winnicy i w przetwórni. PAW umożliwiła mi poznanie wielu wspaniałych ludzi, a wieczorne degustacje utrwaliły mnie w przekonaniu o ich i mojej wielkiej miłości do wina. Jestem zadowolony z przekazanej wiedzy oraz atmosfery jaka panowała w trakcie nauki- Rafał Augustyn z Tarnowa.

- Rok w Podkarpackiej Akademii Wina to najprzyjemniejsza przygoda edukacyjna w moim życiu. Ogrom stale przekazywanej wiedzy, technik i praktyk winiarskich harmonijnie szedł w parze z nabieraniem kompetencji w organoleptycznym doświadczaniu wina. Świetna, pełna pasji kadra, niesamowici słuchacze upewniają, że to przygoda i znajomości na kolejne lata. PAW to doskonały koncept edukacyjny otwierający oczy i drzwi do polskiej społeczności winiarskiej - Grzegorz Kulik z Tarnowa.

- Pomimo ogromu przekazywanej wiedzy z zakresu szeroko pojętego winiarstwa oraz praktycznych umiejętności pracy w winnicy i przetwórni, największym atutem Podkarpackiej Akadami Wina w Jaśle są ludzie z pasją którzy tworzą wspaniałą atmosferę „winiarstwa”. W ciągu tego roku poznałem grupę fantastycznych ludzi, wykładowców i studentów, z którymi dzielę pasje wina i mam nadzieję, że te znajomości przetrwają próbę czasu. Polecam studium PAW każdemu początkującemu winiarzowi. I pozostaje tylko żal, że to już koniec. - Paweł Ilczewski z Radomia.

- Zachęcony pozytywnymi ocenami byłych studentów Podkarpackiej Akademii Wina postanowiłem zapisać się na roczne Studium Praktycznego Winiarstwa. Był to strzał w dziesiątkę. Wykłady teoretyczne poparte zajęciami praktycznymi dały mi solidne podstawy do własnej działalności winiarskiej, którą rozpoczynam. Polecam PAW każdemu, kto chce wejść w świat profesjonalnego winiarstwa - Aleksander Błaszak z Warszawy.

* * *

Kurs obejmuje łącznie 320 godzin wykładów, podzielonych na 20 zjazdów weekendowych (po 16 godzin każdy), z czego 120 godzin stanowić będą zajęcia praktyczne, odbywające się w winnicy i winiarni. Program kursu jest przystosowany do cyklu wegetacyjnego winorośli i sezonowego cyklu produkcji wina, aby jego uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć wszystkie zabiegi w winnicy i etapy wyrobu wina. Poletkiem dydaktycznym dla Słuchaczy PAW jest miejska Winnica Jasło oraz profesjonalna przetwórnia o powierzchni 200 m2 z zapleczem socjalnym, sanitarnym oraz laboratorium. Część zajęć praktycznych odbywa się w laboratoriach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz podczas wyjazdów enoturystycznych do winnic polskich i zagranicznych.

Relacje z zajęć prowadzonych w PAW na bieżąco można śledzić na stronie http://akademiawina.org/

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

PAW

jaslo
logo gv
nw