Aktualności

Zjazd pod znakiem „sekatora”

Już piąty rocznik akademików PAW uczył się prawidłowego  przycinania i formowania krzewów winorośli.

Jak co roku słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa najpierw przygotowani zostali do tematu teoretycznie. Prowadzący zajęcia Roman Myśliwiec krok po kroku wyjaśniał na czym polegają różne sposoby formowania krzewów winorośli, czym kierować się wybierając odpowiednią formę dla swojej winnicy, dopasowaną do uprawianych odmian i lokalizacji. Szczegółowo wyjaśniał dlaczego prawidłowo wykonane wiosenne cięcie na owocowanie, jak i późniejsze prowadzenie krzewów jest takie ważne.

Drugiego dnia zajęć, przygotowani teoretycznie akademicy, z sekatorami w rękach ruszyli do działania. Zajęcia praktyczne odbyły się w Winnicy Jasło, miejskiej winnicy, którą opiekuje się Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle. Przycięli także rosnące krzewy na Rondzie Solidarności.

Po raz kolejny słuchacze PAW podkreślali, że teoria teorią, ale bez odpowiedniej praktyki nie można się nauczyć przycinać krzewów.

Kolejny, czwarty już zjazd SPW 2019 poprowadzi dr Janusz Mazurek. Omawiać będzie: żyzność i pielęgnację gleby,  odżywianie winorośli, sprzęt do uprawy i ochrony winnicy, warunki do mechanizacji, praca na zboczach i niebezpieczeństwo erozji oraz nawożenie winnicy.

W ramach zajęć praktycznych w winnicy Roman Myśliwiec będzie kontynuował zajęcia związane z  wiosennym cięciem i formowaniem krzewów winorośli.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

jaslo
logo gv
nw