Aktualności

Odżywianie krzewów winorośli

Odżywianie krzewów winorośli fot. arch. PAW

Nawożenie i właściwa pielęgnacja gleby mają ogromny wpływ na przyszłe zbiory w winnicy. O tym właśnie uczyli się słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa na ostatnim zjeździe.

 

Żyzność gleby i odżywianie winorośli, pielęgnacja gleby oraz sprzęt do uprawy i ochrony winnicy – to tematy, jakie na ostatnim zjeździe  omówił z tegorocznymi akademikami PAW dr Janusz Mazurek. 

W ramach zajęć praktycznych Roman Myśliwiec kontynuował naukę cięcia i formowania krzewów winorośli.

Następny zjazd poświęcony będzie organizacji i ekonomice nowoczesnego gospodarstwa winiarskiego. O strukturze niewielkiego  gospodarstwa winiarskiego, organizacji pracy w cyklu rocznym, nakładach inwestycyjnych,  kosztach uzyskania jednej butelki polskiego wina oraz dochodowości produkcji wina w przypadku sprzedaży bezpośredniej mówić będzie Wojciech Bosak. Wykładowca  powie także o pożądanych parametrach winogron, wadach surowca oraz ich wpływie na przebieg procesu produkcji i jakość wina, organizacji i technice zbioru winogron.

 Aspekty prawne funkcjonowania gospodarstwa winiarskiego oraz formalności i wymagania związane ze sprzedażą wina, obciążenia podatkowe omówi Radosław Froń.

W ramach zajęć praktycznych akademicy będą uczyć się, jak poprawnie posadzić krzewy winorośli. Zajęcia poprowadzi Roman Myśliwiec.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji GALICJA VITIS, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

jaslo
logo gv
nw