Aktualności

Czy na polskim winie można zarobić?

Ile kosztuje założenie i prowadzenie winnicy? Ile kosztuje wyprodukowanie jednej butelki wina? Czy polskie prawo jest przyjazne dla winiarzy? – to przykłady pytań, na które odpowiedzi uzyskała kolejna grupa słuchaczy Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.  

Organizacja i ekonomika nowoczesnego gospodarstwa winiarskiego to jeden z głównym tematów omówionych pierwszego dnia piątego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2019. Wojciech Bosak, wykładowca PAW zaczął od omówienia struktury niewielkiego  gospodarstwa winiarskiego i organizacji pracy w cyklu rocznym. Sporo uwagi poświęcił koniecznym nakładom inwestycyjnym, bieżącym kosztom produkcji, wydajności i regularności plonu w naszych warunkach klimatycznych. Przedstawił przykładowe kalkulacje mówiące o koszcie uzyskania jednej butelki polskiego wina oraz dochodowości produkcji wina w przypadku dystrybucji przez pośredników i w sprzedaży bezpośredniej.

 

O aspektach prawnych funkcjonowania gospodarstwa winiarskiego mówił kolejny wykładowca PAW Radosław Froń. Przedstawił obowiązujące przepisy polskie i UE dotyczące wyrobu i sprzedaży wina, formalności i wymagania związane ze sprzedażą wina, obciążenia podatkowe.  

Drugiego dnia „na tapecie” były winogrona jako surowiec winiarski.  Omówiono budowę i skład winnego grona, wpływ winogron na jakość i charakter wina, pożądane parametry winogron, wady surowca oraz ich wpływ na przebieg procesu produkcji i jakość wina, organizacja i technika zbioru winogron. Wykłady prowadził Wojciech Bosak.

W ramach zajęć praktycznych prowadzonych przez Romana Myśliwca w Winnicy Jasło akademicy PAW  sadzili krzewy winorośli.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji GALICJA VITIS, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

jaslo
logo gv
nw