Aktualności

Wino „pod mikroskopem”

Mikrobiologia wina oraz skład i analiza chemiczna moszczu i wina, to tematy zajęć omawiane podczas ostatniego zjazdu SPW 2019. Tematem przewodnim wieczornej degustacji szkoleniowej była Gruzja.

Tym razem zajęcia Studium Praktycznego Winiarstwa odbywały się gościnnie na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zjazd poświęcony był mikrobiologii wina oraz analizie chemicznej moszczu i wina. Pierwszego dnia wykłady prowadził prof. dr hab. Paweł Satora. Omówił podstawowe procesy biochemiczne zachodzące  w winogronach, moszczu i winie oraz warunki do rozwoju różnych  mikroorganizmów, pożądane mikroorganizmy: drożdże i bakterie mlekowe, bakterie octowe i inne niepożądane mikroorganizmy oraz wywoływane przez nie zmiany, antyseptyczne działanie dwutlenku siarki i jego zastosowanie przy produkcji wina.

Drugim wykładowcom podczas tego zjazdu był dr Paweł Sroka. Zajęcia wykładowe rozszerzone były o ćwiczenia praktyczne w laboratorium UR.  Nasz wykładowca omówił podstawowe substancje występujące w  moszczu winogron i winie chemia analityczna w praktyce winiarskiej i  wyposażenie podręcznego laboratorium określanie podstawowych parametrów  fizykochemicznych oraz zawartości poszczególnych substancji w moszczu i winie.

Jak to jest już w zwyczaju sobotni wieczór poświęciliśmy na doskonalenie sztuki degustacji i oceny wina. Tym razem posłużyły nam do tego wina gruzińskie. A wszystko w wyjątkowej scenerii, z wyborną gruzińską kuchnią i niepowtarzalnym klimatem.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji GALICJA VITIS, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

jaslo
logo gv
nw