Aktualności

Drugi etap winobrania za nami

Akademicy PAW zebrali i przerobili  w tym sezonie już 1700 kg winogron, ale na tym nie koniec.

 - Zgodnie z naszymi założeniami programowymi wszystkie czynności związane ze zbiorami, przeróbką winogron i produkcją wina dyplomowego, akademicy muszą sami przećwiczyć na zajęciach w PAW. Przez najbliższe miesiące, pracować będą podzieleni na 6-8 osobowe grupy – podkreśla Ewa Wawro, dyrektor PAW.

Dwa tygodnie temu słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa 2019 rozpoczęli winobranie w w Winnicy Jasło. Na początek zebrali odmiany najwcześniej dojrzewające , Solarisa na białe i Rondo na czerwone wina – łącznie 900 kg. Na ostaniem zjeździe kontynuowaliśmy winobranie, tym razem odmiany przeznaczone na białe wino, Saint Pepin i Jutrzenkę – łącznie 800 kg. Prosto z Winnicy Jasło owoce trafiły do przetwórni Winnicy Golesz, udostępnianej PAW do celów dydaktycznych. Zajęcia praktyczne w winnicy i przetwórni prowadzi Roman Myśliwiec. 

Za dwa tygodnie trzeci etap winobrania w Winnicy Jasło. Ale na tym nie będzie koniec, przewidujemy, że winobranie zakończy się dopiero w listopadzie.   

Sobotnie zajęcia wykładowe  14. zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2019 poświęcone były omówieniu procedur związanych z nadzorem celnym na produkcją wina.  Wykłady prowadził st. spec. Urzędu Kontroli Celno-Skarbowej Krzysztof Fundakowski.

Drugi dzień weekendowego zjazdu rozpoczął się od wykładu Radosława Fronia. Wykładowca omówił możliwości dofinansowania winiarstwa z funduszy UE oraz przedstawił dozwolone praktyki enologiczne.

* * *

Winnica Jasło założona wiosną 2016 roku, to innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie, wpisujące się w przyjętą przez miasto kilka lat temu strategią wizerunkową opartą o hasło „Jasło - w(inne) klimaty”.  Opiekę nad Winnicą Jasło sprawuje Podkarpacka Akademia Wina w Jaśle prowadzona przez  Fundację Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis.

Winnica jest zapleczem dydaktycznym dla uczestników rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa.  Część prac związanych z jej prowadzeniem słuchacze wykonują sami, w ramach zajęć praktycznych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w zakładaniu i prowadzeniu Winnicy Jasło biorą udział ludzie z całej Polski. Wśród kursantów PAW przeważają mieszańcy województw małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Na weekendowe zjazdy co dwa tygodnie do Jasła przyjeżdżają także mieszkańcy mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego.

Winnica położona jest w dzielnicy Ulaszowice, na południowo-zachodnim stoku, w obrębie miejskich terenów zielonych, zajmuje obecnie 50 arów, ale w przyszłości istnieje możliwość powiększenia jej nawet do dwóch hektarów. Rosną tam: Solaris, Jutrzenka, Hibernal, Seyval Blanc, Swenson Red, Vidal Blanc, Saint Pepin na białe wina oraz Rondo i Regent na czerwone. Jest też kolekcja nowych odmian wyhodowanych w Winnicy Golesz.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji GALICJA VITIS, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

jaslo
logo gv
nw