Aktualności

Absolwent PAW wylicytował dla WOSP malutką buteleczkę wina za 5100 zł!

Wino, które do tej pory było ekskluzywnym darem dla koronowanych głów, prezydentów i premierów oraz światowej sławy ludzi kultury i sztuki po raz pierwszy w historii zostało wystawione na aukcji. Mała buteleczka o pojemności 0,25l zawiera wino pochodzące z najstarszego na świecie krzewu winorośli, który rośnie w Mariborze (Słowenia) i liczy sobie 400-450 lat. Aukcja odbyła się w ramach 28. finału WOŚP. Wylicytowane wino będzie najcenniejszą ozdobą przyszłej winnicy Natana Zielińskiego z Krakowa, tegorocznego absolwenta Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.

 

Stara Winorośl, bo tak ją nazywają Słoweńcy, jest najstarszym żyjącym krzewem winorośli właściwej (Vitis vinifera). Jej wiek szacowany jest na 400-450 lat. Rośnie w drugim co do wielkości mieście Słowenii - Mariborze. Można ją podziwiać w samym centrum miasta, nad brzegiem rzeki Drawy. W roku 2004 została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa, co zapoczątkowało jej światową karierę. Dziś jest dumą Słowenii i największą atrakcją Mariboru. Pomimo swojego słusznego wieku co roku daje owoce, pozwalające na wytworzenie około 20-40 litrów wina.

Dziś Stara Winorośl stała się bardzo popularna wśród turystów i mieszkańców miasta. Najważniejszym wydarzeniem w roku jest uroczyste winobranie. W jego trakcie zbiera się grona pozwalające na wytworzenie 20-40 litrów wina. Niestety, jedynie nieliczni mogą spróbować tego unikalnego wina. Jest ono wlewane jest do małych (0,25l) buteleczek, specjalnie zaprojektowanych przez słoweńskiego designera Oskara Kogoja. Wino stanowi dar protokolarny burmistrza miasta. Wśród obdarowanych tym niezwykłym darem znaleźli się między innymi: Vaclav Havel, Bill Clinton, Wladimir Putin, japoński cesarz Akihito, Dalajlama, Benedykt XVI, Brad Pitt czy Arnold Schwarzeneger. Dotychczas jedynym Polakiem, który otrzymał wino Starej Winorośli, był Jan Paweł II.

Burmistrz Mariboru, pan Aleksander Saša Arsenovič, zdecydował się wyróżnić dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wesprzeć 28. finał tym unikalnym darem. Tym samym w Polsce odbyła się pierwsza na świecie licytacja tego wina. Było już podejmowanych kilka prób pozyskania wina Starej Winorośli na podobne wydarzenia, ale sztuka ta udała się dopiero polskiemu blogerowi Damianowi Buraczewskiemu. Buraczewski prowadzi od kilku lat blog o słoweńskim winiarstwie pod nazwą slovvine.com. Włodarze Mariboru entuzjastycznie przyjęli historię WOŚP i uznali, że warto być częścią tego wspaniałego wydarzenia.

Tę szczytną licytację wygrał nasz tegoroczny Absolwent Natan Zieliński z Krakowa. Uznał, że to będzie wspaniały zaczątek dla jego winiarskiego przedsięwzięcia.

- Rozpoczynanie winnicy od zera mnie nie kręci, wiec zacząłem od najstarszego krzewu na świecie. Postanowiłem inspirowany ideałami Podkarpackiej Akademii Wina zakupić prototyp swojego przyszłego championa. Wino z Mariboru, do tego z szczytnym przesłaniem WOSP w tle, stanie jako pierwsze na półce mojej przyszłej winnicy - mówi Natan Zieliński. - Dziękuje PAW za fantastyczne przyjaźnie i ogrom wiedzy - dodaje.

certyf  an005an004 an003

jaslo
logo gv
nw