Aktualności

Nauka winiarskiej pokory...

Szósty rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa PAW osiągnął półmetek.

Po serii wykładów online spotkaliśmy się, tym razem fizycznie 27 i 28 czerwca w hotelu Brooklyn w Jaśle. Sobotnie wykłady prowadził dr Janusz Mazurek w tematach: Żyzność gleby i odżywianie winorośli, Uprawa winnicy – pielęgnacja gleby, Mechanizacja pracy w winnicy – sprzęt do uprawy i ochrony winnicy.

Wieczorną degustację poprowadził Wojciech Bosak – temat: Degustacja wybranych win zagranicznych – rozpoznawanie podstawowych odmian winorośli użytych w winifikacji.

Temat niedzielnych zajęć praktycznych w winnicy – Bieżące prace, wiązanie i selekcja latorośli, wsposób tragiczny zmieniła natura. Na skutek sobotniej potężnej burzy gradowej uległy uszkodzeniu wszystkie krzewy Winnicy Jasło. Zupełnie ogołocone z liści i kwiatostanów rośliny będą wymagały specjalistycznej opieki dla uratowania kolejnego rocznika owocowania, bo ten jest już stracony!
Potwierdza się powiedzenie, że winiarstwo uczy pokory, jak widać nie jest to stwierdzenie gołosłowne. Na załączonych fotografiach można zobaczyć jak wyglądały krzewy przed i po opadach gradu.

jaslo
logo gv
nw