Aktualności

Winorośl po gradobiciu

Winorośl po gradobiciu
Poniższy tekst, może posłużyć jako przestroga, ale też jako kolejne ważne doświadczenie na trudnej winiarskiej drodze. To także praktyczny poradnik, w jaki sposób pomóc zniszczonym przez grad krzewom winorośli.

Jest 4 lipca 2020 roku, właśnie odbywa się kolejny akademicki zjazd Podkarpackiej Akademii Wina. Dynamiczna, burzowa pogoda trwa uporczywie przez kilka godzin. Popołudniowe oberwanie chmury połączone z huraganowym zachodnim wiatrem i potężnym gradem zniszczyło w kilkanaście minut kilka podjasielskich winnic. Skończyła się wieloletnia idylla, kiedy pobliska góra Liwocz skutecznie chroniła przed burzami tereny wokół Jasła.

Wzorowo pielęgnowana 0,5 hektarowa Winnica Jasło, wykoszona, oplewiona z chwastów, już po selekcji latorośli, w krótkim czasie została kompletnie zdewastowana przez potężny opad gradu. Obite bryłami lodu latorośle, zniszczone kwiatostany, głęboko wypłukana, zerodowana gleba - groźny, przygnębiający widok.

Powstaje teraz ważne pytanie – co zrobić, aby pomóc roślinom w szybkiej regeneracji? Tegoroczny plon jest już stracony (ok. 5 ton winogron), ale w jaki sposób najlepiej przygotować krzewy do kolejnego rocznika 2021?
Są pewne podstawowe zasady, które obowiązują w takich przypadkach. Krzewy straciły prawie w całości liście, powinniśmy więc dążyć do jak najszybszego odbudowania masy liściowej. Musimy pomóc krzewom w jak najszybszym rozroście młodych liści, które mogą wyrosnąć z pąków na uszkodzonych pędach.

Sposób postępowania uzgodniłem ze znanym specjalistą od ochrony, wykładowcą PAW, Januszem Mazurkiem (www.klinikaroslin.com) Uzgodniliśmy zestaw zabiegów ochronno-nawozowych, koniecznych w takich stresowych dla winorośli przypadkach.

  1. Najszybciej jak tylko możliwe po uszkodzeniach należy wykonać oprysk dezynfekcyjny preparatem Topsin w stężeniu 0,15%. Chodzi o to, aby zapobiec wnikaniu szkodliwych patogenów w powstałe na pędach rany.
  2. Po kilku dniach należy wykonać oprysk 1% roztworem mocznika + Topsin 0,15% + Dithane 2 kg/ha1.
  3. Po ok. 14 dniach kolejny oprysk - mocznik 1% + Dithane 2 kg/ha + Siarkol w stężeniu 0,5% (2 kg/ha).
  4. Najpóźniej po 14 dniach oprysk: mocznik 0,5% + Ridomil w stężeniu 0,75%2 + Siarkol 0,5% (2kg/ha).

Mniej więcej od połowy sierpnia, gdy nocne temperatury spadną poniżej 10oC, potrzebne będzie zasilanie roślin w potas, który jest niezbędny w procesie drewnienia pędów przed zimą. Opryski wykonujemy co ok. 2-3 tygodnie 1% roztworem siarczanu potasu w wersji hydro (o dobrej rozpuszczalności w wodzie).

Jeżeli chodzi o cięcie, to od samego początku postępujemy bardzo ostrożnie. Krzewy zdrowe, dobrze nawożone, stosunkowo łatwo odbudowują utracone ulistnienie. Według podstawowej zasady powinniśmy dążyć do uzyskania na uszkodzonych krzewach jak największej liczby młodych liści, a co za tym idzie, wystarczającą powierzchnię ulistnienia, która zabezpieczy skuteczną fotosyntezę. Nagromadzenie asymilatów, zmagazynowanie ich przed zimą oraz dobre zdrewnienie łozy, zagwarantuje nam zadowalający plon w kolejnym roku prowadzenia winnicy. Całkowicie odcinamy tylko złamane, zaschnięte pędy, a wszystkie rokujące na rozwój liści zostawiamy. Fotografie w galerii przedstawiają krzewy Winnicy Jasło 10 dni po gradobiciu.

Roman Myśliwiec

1- ilość preparatu dodajemy do ilości wody, która będzie zużyta w przy zastanej wielkości ulistnienia – na początku wegetacji będzie to 200-300 l wody, a pod koniec wegetacji, przy pełnym ulistnieniu 600-800 l wody na 1 hektar jako nośnik preparatu.
2- ze względu na długą karencję Ridomil stosujemy tylko w przypadku kiedy nie spodziewamy się żadnych owoców po gradobiciu.

 

 

jaslo
logo gv
nw