Aktualności

Czternasty i piętnasty zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2021

Zbiory w Winnicy Jasło
Tematami wiodącymi wykładów 14 zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa PAW były problemy prawne produkcji i sprzedaży wina.

 

Wykładowca Krzysztof Fundakowski omówił „Zakres i sposób sprawowania kontroli celnej nad produkcją win poza składem podatkowym”. Tematyką wykładu Radosława Fronia były „Dozwolone praktyki enologiczne”, czyli co wolno, a czego nie wolno winiarzowi robić w trakcie produkcji wina.
Zaplanowane na 14 zjazd zbiory winogron odmiany Rondo nie doszły do skutku z powodu deszczowej pogody. Był to pierwszy przypadek nie zrealizowania tematu zjazdu w siedmioletniej historii działalności Podkarpackiej Akademii Wina.
Kolejny, 15 zjazd SPW odbył się 2 i 3 października, tym razem przy pięknej, słonecznej i ciepłej pogodzie. Podczas sobotnich zajęć praktycznych zebrano łącznie około tony winogron odmian Saint Pepin, Rondo i Regent. Mielenie i tłoczenie winogron wykonano w sobotę, a przygotowanie nastawów, czyli dosładzanie moszczu czerwonych winogron i zaszczepianie drożdżami w niedzielę. W Winnicy Jasło pozostały jeszcze do zbierania owoce odmian Seyval Blanc, Hibernal i Vidal Blanc. Ze względu na gorszy rocznik i niższą dojrzałość, większość surowca zostanie przeznaczona do produkcji win musujących. O ile dopisze pogoda, to na kolejnym 16 zjeździe Studium będą zbierane owoce odmiany Seyval Blanc.

jaslo
logo gv
nw