Aktualności

VI zjazd szkoleniowy Studium Praktycznego Winiarstwa 2022

W weekend 9-10 kwietnia odbył się kolejny szósty zjazd zajęć w Podkarpackiej Akademii Wina. Sobotnia deszczowa pogoda sprzyjała zajęciom w sali wykładowej. Nikogo jednak nie trzeba było zachęcać do ważnych, choć trudnych zajęć z ochrony i nawożenia winorośli. Tym bardziej, że wykłady prowadził czołowy polski specjalista dr Janusz Mazurek.

Powiedzenie, że wino powstaje w winnicy, a nie w winiarni, to wcale nie żart. To pokazuje jak ważna jest rola nawożenia i odpowiednio prowadzonej ochrony. Ten istotny i skomplikowany temat był szczegółowo omawiany z akademikami. Po bardzo ciekawych, ale wyczerpujących wykładach z dr Mazurkiem, odbyły się wieczorne zajęcia z oceny technicznej win prowadzone przez Edytę Ziombrowską.
Tematem zajęć był Riesling Reński w różnych odsłonach. Słuchacze aktywnie uczestniczyli w zajęciach i sami podejmowali próby oceny win. Szukali odpowiedzi na pytania, jak istotnie wpływa terroir na smak i jakość wina. Porównywali wina z różnych krajów, regionów, w tym również z Polski. Potencjał i plastyczność szczepu ukazany był w różnych stylach i technologiach. Od wersji musującej (sekt), aż po wina z cukrem resztkowym. Od świeżych, rześkich i owocowych, aż po z podwyższoną kwasowością, mineralnością.
W niedzielę interesujące wykłady kontynuował dr Janusz Mazurek. Słuchacze dowiedzieli się między innymi jak ważne jest badanie gleby, jaką metodą można ją badać, aż w końcu jak właściwie takie wyniki interpretować. Także jaki jest odpowiedni odczyn pH w glebie i jakie mamy metody i możliwości jego regulowania.
Popołudniowe zajęcia praktyczne w Winnicy Jasło poprowadził Roman Myśliwiec. Studium Winiarstwa Praktycznego, jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko wykłady, ale także wiele godzin zajęć w winnicy i przetwórni. Słuchacze uczyli się jak przycinać młode krzewy i wyprowadzać typowe formy winorośli. Właściwe cięcie młodych krzewów to bardzo ważny determinujący prawidłowy rozwój i owocowanie roślin w następnych latach.

 

 

jaslo
logo gv
nw