Aktualności

VII zjazd szkoleniowy Studium Praktycznego Winiarstwa 2022

Kolejne sobotnio-niedzielne szkolenia w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle poprzedziły dodatkowe zajęcia praktyczne z wyrobu win musujących metodą tradycyjną.

 W piątkowych zajęciach w winiarni 22 kwietnia uczestniczyła pierwsza grupa kursantów akademii. Identyczne zajęcia dla grupy drugiej odbędą się za dwa tygodnie 6 maja. Praktyka, którą poprowadził Roman Myśliwiec spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników i odbyła się w towarzyskiej, sympatycznej atmosferze. Przygotowano nastaw składający się z wina bazowego odmiany Vidal Blanc, dosłodzonego dawką cukru i zaszczepionego drożdżami szampańskimi, który rozlano do butelek. Dla większości kursantów obsługa nalewarki, korkowanie butelek i nakładanie drucianych koszyczków zabezpieczających korki, to czynności, które  wykonywali po raz pierwszy.

W sobotę i niedzielę odbyła się druga tura wykładów enologa Piotra Stopczyńskiego z produkcji wina. Dla kursantów nieobecnych  na szkoleniu wykłady były dodatkowo transmitowane online w programie zoom. Wykładowca omówił istotne zagadnienia z produkcji wina: proces fermentacji jabłkowo-mlekowej, pielęgnację młodego wina po fermentacji oraz zastosowanie beczek w produkcji winiarskiej. Ze względu na deszczową pogodę zaplanowane na niedzielę zajęcia praktyczne z sadzenia krzewów winorośli zostały przeniesione na kolejny zjazd
8 maja. 

 

 

jaslo
logo gv
nw