Aktualności

VIII zjazd szkoleniowy w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle

W ostatni weekend kwietnia odbył się kolejny blok szkoleń w ramach rocznego programu Studium Praktycznego Winiarstwa PAW.

Wykład na temat „Zakres i sposób sprawowania kontroli celnej nad produkcją win poza składem podatkowym” poprowadził Krzysztof Fundakowski
z Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu Oddział w Krośnie. 

Drugim obszernym tematem sobotnich wykładów był: „Organizacja i ekonomika nowoczesnego gospodarstwa winiarskiego”. Podczas wykładu Wojciech Bosak omówił szczegółowo następujące zagadnienia: struktura niewielkiego gospodarstwa winiarskiego, organizacja pracy w cyklu rocznym, nakłady inwestycyjne, bieżące koszty produkcji, wydajność
i regularność plonu w naszych realiach klimatycznych, koszt uzyskania jednej butelki polskiego wina, dochodowość produkcji wina w przypadku dystrybucji przez pośredników i sprzedaży bezpośredniej.

W ramach zajęć praktycznych które poprowadził w niedzielne przedpołudnie Roman Myśliwiec sadzono krzewy winorośli w Winnicy Jasło. Zrealizowane zostało także ciekawe szkolenia z produkcji win musujących dla podzielonych na dwie 12-osobowych grup uczestników Studium.  Każda z grup przygotowała 150 l nastaw przeznaczony do fermentacji wtórnej w butelkach. Po dosłodzeniu i dodaniu drożdży szampańskich wino było rozlewane i butelkowane. Przygotowano łącznie 400 butelek wina.

 

jaslo
logo gv
nw