Aktualności

II zjazd szkoleniowy X rocznika Podkarpackiej Akademii Wina

Podczas dwudniowego spotkania omówiono bardzo ważne zagadnienia dla adeptów winiarstwa, zasady które decydują o powodzeniu całego winiarskiego przedsięwzięcia.

Już w I wieku n.e. Lucjusz Kolumnelli w swym agrotechnicznym dziele „De re rustica” pisał:

„Pomimo, że uprawa winorośli jest najbardziej dochodową gałęzią rolnictwa, wielu traci na niej fortunę. Chodzi o to, że działalność ta jest obecnie modna i ludzie zajmują się nią bez zastanowienia, nie biorąc pod uwagę jakości ziemi, usytuowania winnicy oraz nie zważając na brak odpowiedniego przygotowania. Potem źle przycinają winorośle, wycieńczają  je zbyt obfitymi zbiorami, przez co produkują wino kiepskiej jakości, zadając sobie pytanie, dlaczego nie odnoszą sukcesu”.

Zakładając winnicę, zwłaszcza w naszym mniej korzystnym dla winorośli klimacie, w żadnym razie nie można popełniać błędów w wyborze lokalizacji, doborze właściwych odmian i użyciu odpowiedniej jakości materiału sadzeniowego. Błędów na tym etapie nie da się już w przyszłości skorygować, a źle zaplanowana winnica będzie się nadawać do likwidacji.

Wojciech Bosak i Roman Myśliwiec w wyczerpujący sposób omówili tematy: „Biologia winorośli – cykl wegetacyjny i dojrzewanie winogron”, „Kryteria doboru i rejonizacja odmian winorośli”, „Omówienie najważniejszych odmian winorośli do uprawy w Polsce”,  „Zakładanie winnicy – dobór odmian do warunków lokalizacji winnicy, ocena materiału sadzeniowego”,  „Zakładanie winnicy - rozplanowanie uprawy, przygotowanie gleby, sadzenie krzewów winorośli”.

 

 

jaslo
logo gv
nw