Aktualności

IX zjazd szkoleniowy w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle

Weekend 18-19 maja był urozmaicony pod kątem tematyki wykładów. Bartosz Wilczyński omówił zagadnienia związane z przygotowaniem gospodarstwa winiarskiego do przyjęcia odwiedzających enoturystów. W drugiej części zajęć wykładowca omówił aspekty budowy i zarządzania marką winnicy. Na zakończenie sobotniego bloku wykładów Radosław Froń zapoznał kursantów z tematem dozwolonych praktyk enologicznych.

Czytaj dalej...

VIII zjazd szkoleniowy w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle

Tematy wykładów i zajęć praktycznych VIII zjazdu Podkarpackiej Akademii Wina 4 i 5 maja bieżącego roku to: „Organizacja i ekonomika nowoczesnego gospodarstwa winiarskiego”, „Tradycyjne technologie win gruzińskich” (wykładowca: Wojciech Bosak), „Różne metody winifikacji win białych i czerwonych - perspektywiczne kierunki produkcji win w klimacie Polski” (wykładowca: Kamil Barczentewicz) oraz „Sadzenie krzewów winorośli oraz wstępna selekcja latorośli” – zajęcia praktyczne w samorządowej Winnicy Jasło poprowadził Roman Myśliwiec.

Czytaj dalej...

XI wyjazdowy zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa PAW

Współpraca Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle z Wydziałem Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ma już kilkuletnią tradycję. Bardziej szczegółowa wiedza w zakresie mikrobiologii wina oraz ćwiczenia laboratoryjne stanowią dla kursantów PAW istotne uzupełnienie enologicznej wiedzy. Profesor UR Paweł Satora w sobotnim wykładzie omówił podstawowe procesy biochemiczne zachodzące w winogronach, moszczu i winie, warunki do rozwoju różnych mikroorganizmów, pożądanych i niepożądanych i wywoływane przez nie zmiany. Przedstawił także antyseptyczne działanie dwutlenku siarki i jego zastosowanie przy produkcji wina.

Czytaj dalej...

VI zjazd szkoleniowy Studium Praktycznego Winiarstwa 2022

W weekend 9-10 kwietnia odbył się kolejny szósty zjazd zajęć w Podkarpackiej Akademii Wina. Sobotnia deszczowa pogoda sprzyjała zajęciom w sali wykładowej. Nikogo jednak nie trzeba było zachęcać do ważnych, choć trudnych zajęć z ochrony i nawożenia winorośli. Tym bardziej, że wykłady prowadził czołowy polski specjalista dr Janusz Mazurek.

Czytaj dalej...

Zimowe cięcie winorośli

W ramach czwartego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2022 w sobotę 5 marca odbyły się zajęcia praktyczne, których głównym tematem było zimowe cięcie winorośli.

Czytaj dalej...

Siedemnasty zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2021

Kolejny zjazd odbył się 6 i 7 listopada w sali konferencyjnej Hotelu Brooklyn w Jaśle. Sobotni wykład prowadził Wojciech Bosak. Omawiane były ważne w produkcji wina tematy: "Wady i choroby wina – objawy, przyczyny, zapobieganie i zwalczanie, wady chemiczne i fizykochemiczne, choroby/zakażenia mikrobiologiczne." Wykłady uzupełniły ćwiczenia degustacyjne - rozpoznawanie wad i chorób wina.

Czytaj dalej...

Dziesiąty zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2021

Spotkanie z enoturystyką

Trzydniowy, 10 z kolei zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa PAW upłynął na zwiedzaniu winnic Małopolskiego Przełomu Wisły. Za bazę noclegową wyjazdu został wybrany Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Kazimierzu Dolnym. Łącznie Akademicy zwiedzili sześć winnic regionu. Z ramienia PAW wyjazd prowadzili Wojciech Bosak, Roman Myśliwiec i Radosław Froń.

Czytaj dalej...

Spóźniona inauguracja

Po pierwszych dwóch terminach zajęć szkoleniowych w trybie zdalnym, przyszedł czas na pierwsze fizyczne spotkanie siódmego rocznika Podkarpackiej Akademii Wina.

Czytaj dalej...

Zakończenie SPW 2020

Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią Covid 19, ostatni zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2020, odbył się z kilkutygodniowym opóźnieniem. Tym samym do historii szkoły przeszedł szósty rocznik szkoleń winiarskich w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.

Czytaj dalej...

Pandemiczny rocznik

Szósty z kolei rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa PAW był z dotychczasowych zdecydowanie najtrudniejszy.

Pandemia Covid 19 dotknęła boleśnie wszystkie polskie szkoły i nas także nie ominęła. Wykorzystywaliśmy jednak wszystkie możliwości i nadarzające się okazje realizacji wykładów nie tylko w trybie zdalnym. Trudno przecież w systemie online prowadzić zajęcia praktyczne, których w programie PAW jest tak dużo. W wyniku tych niedogodności zajęcia Studium 2020 powinny się zakończyć planowo w pierwszej połowie stycznia, a potrwają prawdopodobnie jeszcze do końca lutego.


Czytaj dalej...

13 i 14 zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa PAW

Szósty rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa Podkarpackiej Akademii Wina, to ciągłe zmaganie się z przeciwnościami. Nie dosyć, że realizujemy program nauczania w wyjątkowych warunkach pandemii, to jeszcze nie oszczędza nas aura. Szkody wyrządzone podczas letniej burzy gradowej pozbawiły nas zupełnie plonu winogron z Winnicy Jasło, która jest poletkiem dydaktycznym dla akademików. Po zeszłorocznym przerobie kilku ton owoców w bieżącym roku mamy do dyspozycji bardzo skromne ilości winogron. Podczas 13 i 14 zjazdu Studium odbyły się wykłady z zakresu prawa winiarskiego: „Dozwolone praktyki enologiczne”, „Zakres i sposób sprawowania kontroli celnej nad produkcją win poza składem podatkowym” oraz „Wady i choroby wina”. Podczas zajęć praktycznych w winnicy przeprowadziliśmy zabieg ogławiania latorośli oraz usuwanie zbędnych dla krzewów pędów. W przetwórni przygotowaliśmy nastawy fermentacyjne z owoców odmian Solaris, Jutrzenka i Regent. Ze względu na niezbyt wysoką zawartość cukru w  owocach podjęliśmy decyzję przeznaczenia ich na wino musujące.

 

Czytaj dalej...

XI zjazd PAW w cieniu ważnych wyborów

Winiarstwo w Polsce rozwija się niebezpiecznie szybko. To zawód, który wymaga szerokich, europejskich, w tym światopoglądowych fundamentów. No bo kto, bez wyobraźni i relatywnego podejścia do biznesu posadzi winnicę, żeby się szybko dorobić? Znam doskonale tą winiarską pasję, przeżywałem ją przez całe moje dorosłe życie, dlatego nie dziwią mnie żadne przesadne poświęcenia, które trzeba po drodze pokonać. Zaskoczył mnie jednak dzisiaj nasz kursant, który na dwa dni wykładów przyjechał samochodem z Londynu! To imponujące, ale zarazem niezwykle budujące!

W sobotę 11 lipca gościliśmy w Winnicy Pańska Góra w Witryłowie. Przy tej okazji dziękujemy panu Mariuszowi Półtorakowi za przyjęcie nas w swoim z pęknie zorganizowanym gospodarstwie. Wykłady ilustrowane sprzętem winiarskim prowadził Piotr Stopczyński – omawiał szczególnie ważny temat - stabilizację wina. W niedzielę 12 lipca, już w Jaśle, blok wykładów enologicznych zakończył temat fermentacji jabłkowo-mlekowej.

Niedzielne zajęcia praktyczne odbyły się w zdewastowanej przez burzę gradową Winnicy Jasło. Akademicy skrzętnie usuwali martwe, zniszczone przez kataklizm pędy i poprawiali uszkodzone rusztowania. Zgodnie z zaleceniami winnica została kilka dni temu opryskana preparatami dezynfekcyjnymi i dokarmiona azotem dla szybszej regeneracji utraconych podczas gradobicia liści.

Szósty rocznik Podkarpackiej Akademii Wina dochodzi powoli do dydaktycznej normalności, po poważnych zakłóceniach w pierwszym semestrze przez koronawirus, a zniszczeniem przez grad plonu winogron w drugim. Perspektywy zrealizowania programu nauczania są gorsze jak w poprzednich latach, ale wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się osiągnąć zamierzony cel edukacyjny. Dziękuję wszystkim Akademikom za zaangażowanie i pomoc.

Czytaj dalej...

Winorośl po gradobiciu

Winorośl po gradobiciu
Poniższy tekst, może posłużyć jako przestroga, ale też jako kolejne ważne doświadczenie na trudnej winiarskiej drodze. To także praktyczny poradnik, w jaki sposób pomóc zniszczonym przez grad krzewom winorośli.

Jest 4 lipca 2020 roku, właśnie odbywa się kolejny akademicki zjazd Podkarpackiej Akademii Wina. Dynamiczna, burzowa pogoda trwa uporczywie przez kilka godzin. Popołudniowe oberwanie chmury połączone z huraganowym zachodnim wiatrem i potężnym gradem zniszczyło w kilkanaście minut kilka podjasielskich winnic. Skończyła się wieloletnia idylla, kiedy pobliska góra Liwocz skutecznie chroniła przed burzami tereny wokół Jasła.

Wzorowo pielęgnowana 0,5 hektarowa Winnica Jasło, wykoszona, oplewiona z chwastów, już po selekcji latorośli, w krótkim czasie została kompletnie zdewastowana przez potężny opad gradu. Obite bryłami lodu latorośle, zniszczone kwiatostany, głęboko wypłukana, zerodowana gleba - groźny, przygnębiający widok.

Powstaje teraz ważne pytanie – co zrobić, aby pomóc roślinom w szybkiej regeneracji? Tegoroczny plon jest już stracony (ok. 5 ton winogron), ale w jaki sposób najlepiej przygotować krzewy do kolejnego rocznika 2021?
Są pewne podstawowe zasady, które obowiązują w takich przypadkach. Krzewy straciły prawie w całości liście, powinniśmy więc dążyć do jak najszybszego odbudowania masy liściowej. Musimy pomóc krzewom w jak najszybszym rozroście młodych liści, które mogą wyrosnąć z pąków na uszkodzonych pędach.

Sposób postępowania uzgodniłem ze znanym specjalistą od ochrony, wykładowcą PAW, Januszem Mazurkiem (www.klinikaroslin.com) Uzgodniliśmy zestaw zabiegów ochronno-nawozowych, koniecznych w takich stresowych dla winorośli przypadkach.

  1. Najszybciej jak tylko możliwe po uszkodzeniach należy wykonać oprysk dezynfekcyjny preparatem Topsin w stężeniu 0,15%. Chodzi o to, aby zapobiec wnikaniu szkodliwych patogenów w powstałe na pędach rany.
  2. Po kilku dniach należy wykonać oprysk 1% roztworem mocznika + Topsin 0,15% + Dithane 2 kg/ha1.
  3. Po ok. 14 dniach kolejny oprysk - mocznik 1% + Dithane 2 kg/ha + Siarkol w stężeniu 0,5% (2 kg/ha).
  4. Najpóźniej po 14 dniach oprysk: mocznik 0,5% + Ridomil w stężeniu 0,75%2 + Siarkol 0,5% (2kg/ha).

Mniej więcej od połowy sierpnia, gdy nocne temperatury spadną poniżej 10oC, potrzebne będzie zasilanie roślin w potas, który jest niezbędny w procesie drewnienia pędów przed zimą. Opryski wykonujemy co ok. 2-3 tygodnie 1% roztworem siarczanu potasu w wersji hydro (o dobrej rozpuszczalności w wodzie).

Jeżeli chodzi o cięcie, to od samego początku postępujemy bardzo ostrożnie. Krzewy zdrowe, dobrze nawożone, stosunkowo łatwo odbudowują utracone ulistnienie. Według podstawowej zasady powinniśmy dążyć do uzyskania na uszkodzonych krzewach jak największej liczby młodych liści, a co za tym idzie, wystarczającą powierzchnię ulistnienia, która zabezpieczy skuteczną fotosyntezę. Nagromadzenie asymilatów, zmagazynowanie ich przed zimą oraz dobre zdrewnienie łozy, zagwarantuje nam zadowalający plon w kolejnym roku prowadzenia winnicy. Całkowicie odcinamy tylko złamane, zaschnięte pędy, a wszystkie rokujące na rozwój liści zostawiamy. Fotografie w galerii przedstawiają krzewy Winnicy Jasło 10 dni po gradobiciu.

Roman Myśliwiec

1- ilość preparatu dodajemy do ilości wody, która będzie zużyta w przy zastanej wielkości ulistnienia – na początku wegetacji będzie to 200-300 l wody, a pod koniec wegetacji, przy pełnym ulistnieniu 600-800 l wody na 1 hektar jako nośnik preparatu.
2- ze względu na długą karencję Ridomil stosujemy tylko w przypadku kiedy nie spodziewamy się żadnych owoców po gradobiciu.

 

 

Czytaj dalej...

Nauka winiarskiej pokory...

Szósty rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa PAW osiągnął półmetek.

Po serii wykładów online spotkaliśmy się, tym razem fizycznie 27 i 28 czerwca w hotelu Brooklyn w Jaśle. Sobotnie wykłady prowadził dr Janusz Mazurek w tematach: Żyzność gleby i odżywianie winorośli, Uprawa winnicy – pielęgnacja gleby, Mechanizacja pracy w winnicy – sprzęt do uprawy i ochrony winnicy.

Wieczorną degustację poprowadził Wojciech Bosak – temat: Degustacja wybranych win zagranicznych – rozpoznawanie podstawowych odmian winorośli użytych w winifikacji.

Temat niedzielnych zajęć praktycznych w winnicy – Bieżące prace, wiązanie i selekcja latorośli, wsposób tragiczny zmieniła natura. Na skutek sobotniej potężnej burzy gradowej uległy uszkodzeniu wszystkie krzewy Winnicy Jasło. Zupełnie ogołocone z liści i kwiatostanów rośliny będą wymagały specjalistycznej opieki dla uratowania kolejnego rocznika owocowania, bo ten jest już stracony!
Potwierdza się powiedzenie, że winiarstwo uczy pokory, jak widać nie jest to stwierdzenie gołosłowne. Na załączonych fotografiach można zobaczyć jak wyglądały krzewy przed i po opadach gradu.

Czytaj dalej...

Absolwent PAW wylicytował dla WOSP malutką buteleczkę wina za 5100 zł!

Wino, które do tej pory było ekskluzywnym darem dla koronowanych głów, prezydentów i premierów oraz światowej sławy ludzi kultury i sztuki po raz pierwszy w historii zostało wystawione na aukcji. Mała buteleczka o pojemności 0,25l zawiera wino pochodzące z najstarszego na świecie krzewu winorośli, który rośnie w Mariborze (Słowenia) i liczy sobie 400-450 lat. Aukcja odbyła się w ramach 28. finału WOŚP. Wylicytowane wino będzie najcenniejszą ozdobą przyszłej winnicy Natana Zielińskiego z Krakowa, tegorocznego absolwenta Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.

Czytaj dalej...

Piąte urodziny PAW

Program Studium Praktycznego Winiarstwa 2019 został zrealizowany, egzaminy zdane, dyplomy rozdane. Listę dopełniła wspaniała uroczystość – zjazd absolwentów z okazji jubileuszu V – lecia PAW.

Czytaj dalej...

Eger odkryty po raz piąty

Tradycyjnie już, w drugim semestrze Studium Praktycznego Winiarstwa, zabieramy naszych akademików na szkoleniowy studyjny wyjazd do Egeru. Trzy dni to niewiele by dokładnie poznać ten jakże ciekawy węgierski region winiarski, ale by zapoznać się z jego specyfiką na początek wystarczą. Tym razem był to weekend 8-10 listopada br, piąty rok z rzędu z naszymi akademikami. 

Czytaj dalej...

Prestiżowa nagroda OIV odebrana

- To dla nas wielki zaszczyt i powód do dumy, dowód na to, że dobrze realizujemy postawione cele i zadania – powiedziała podczas ceremonii wręczania nagród OIV Ewa Wawro, prezes Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa GALICJA VITIS.  Sukces wydawniczy polskiej fundacji odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, przyczynił się znacznie do promocji naszego winiarstwa w  świecie.

Czytaj dalej...

Wino „pod mikroskopem”

Mikrobiologia wina oraz skład i analiza chemiczna moszczu i wina, to tematy zajęć omawiane podczas ostatniego zjazdu SPW 2019. Tematem przewodnim wieczornej degustacji szkoleniowej była Gruzja.

Czytaj dalej...

Niezwykły zjazd w Sandomierzu

- To był niezwykły i niezapomniany zjazd! Tak jak niezwykła i niepowtarzalna jest to szkoła – mówią zgodnie słuchacze PAW. Program wyjazdu tak dobrany, by pokazać bogactwo możliwości przy budowaniu własnego winnego projektu. Nieustanna edukacja w wyjątkowej atmosferze. I zaliczony przez wszystkim egzamin za pierwsze półrocze. Czego chcieć więcej?

Czytaj dalej...

Skąd te smaki i aromaty wina?

Jakość wina rodzi się w winnicy, dlatego tak ważna jest jej właściwa pielęgnacja. A dobry winiarz sztukę oceny i degustacji wina powinien mieć w przysłowiowym „jednym paluszku”. I tego m.in. uczą się słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.  

Czytaj dalej...

Medale GALICJA VITIS 2019 przyznane

Międzynarodowy Konkurs Win GALICJA VITIS 2019 odbył się w dniach 15 i 16 maja w Zakopanem. 25 osobowe jury doświadczonych degustatorów i enologów oceniło 488 win z 9 krajów. Przyznano 144 medale w tym 21 dla polskich win.

Czytaj dalej...

Fermentacja malolaktyczna już nie straszna

Ostatni  zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2019 poświęcony był stabilizacji i pielęgnowaniu młodego wina. Jak zwykle rozkładaliśmy na „czynniki pierwsze” wszystko to, co w tym czasie winiarz powinien zrobić z winem w przetwórni i w piwnicy.

Czytaj dalej...

Czy na polskim winie można zarobić?

Ile kosztuje założenie i prowadzenie winnicy? Ile kosztuje wyprodukowanie jednej butelki wina? Czy polskie prawo jest przyjazne dla winiarzy? – to przykłady pytań, na które odpowiedzi uzyskała kolejna grupa słuchaczy Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.  

Czytaj dalej...

Odżywianie krzewów winorośli

Nawożenie i właściwa pielęgnacja gleby mają ogromny wpływ na przyszłe zbiory w winnicy. O tym właśnie uczyli się słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa na ostatnim zjeździe.

Czytaj dalej...

Ważne decyzje

Dobór miejsca, wybór odmian i jakość sadzonek – to trzy najważniejsze kryteria, jakimi winiarz musi się kierować planując sadzenie winnicy. Zagadnienia te zostały szczegółowo omówione podczas drugiego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2019.

Czytaj dalej...

Piąty raz inauguracja w PAW

Już po raz piąty PAW szkolić będzie przyszłych winiarzy w ramach Studium Praktycznego Winiarstwa. Inauguracja zajęć kolejnego rocznika odbyła się w miniony weekend. Przed nowymi akademikami rok wytężonej nauki i pracy.

Czytaj dalej...

Harmonogram zajęć Studium Praktycznego Winiarstwa 2019

Już w najbliższą sobotę (26 stycznia) ruszają zajęcia Studium Praktycznego Winiarstwa 2019. W zajęciach uczestniczyć będzie kolejna 30 osobowa grupa Słuchaczy przyjętych w drodze prowadzonego wcześniej naboru. Wybrane zajęcia dostępne są jednak także dla osób nie będących Słuchaczami SPW 2019.

Czytaj dalej...
jaslo
logo gv
nw