XX zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2024
Ostatni zjazd szkoleniowy X rocznika Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle odbył się po raz ostatni w Jaśle.
Ostatni zjazd szkoleniowy X rocznika Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle odbył się po raz ostatni w Jaśle.
Podczas sobotnich zajęć Radosław Froń przybliżył akademikom mniej istotne dla winiarstwa, lecz interesujące tematy: „Podstawy destylacji i produkcji napojów spirytusowych” oraz „Technologie produkcji fermentowanych napojów winiarskich (cydry, miody pitne i wina owocowe)”, natomiast problemy związane z organiczną uprawą winorośli omówił Wojciech Bosak.
W dniach 9-11 listopada w ramach rocznego programu Studium Praktycznego Winiarstwa PAW odbył się wyjazd enoturystyczny do winnic węgierskich.
Sobotni cykl wykładów 19 października rozpoczął Roman Myśliwiec praktycznym pokazem oznaczania skuteczności fermentacji jabłkowo-mlekowej win czerwonych metodą chromatografii bibułowej.
Sobotnie wykłady poświęcone były specjalnym technologiom winiarskim - produkcji win z późnego zbioru, lodowych, słomkowych, likierowych oraz tokajskich.
W sobotę 21 września zbieramy zdrowe i bardzo dojrzałe owoce odmian Seyval Blanc i Hibernal oraz ciemną odmianę Regent.
Zbiory winogron w samorządowej Winnicy Jasło
Książka „101 odmian winorośli” Romana Myśliwca została wyróżniona przez Międzynarodową Organizację Winorośli i Wina OIV w Paryżu w kategorii “uprawa winorośli”.
W tym miesiącu, w Paryżu, Międzynarodowe Jury OIV, złożone z wybitnych osobistości winiarskiego świata, reprezentujących Kraje Członkowskie OIV, przyznało 15 Nagród i 14 Specjalnych Wyróżnień wśród 81 prac zgłoszonych w konkursie przez 12 krajów, w 12 kategoriach konkursowych.
Aby uczcić 100-letnią rocznicę OIV, ceremonia wręczenia nagród odbędzie się we wrześniu 2024 r. Zwycięzcy z całego świata we wszystkich 12 kategoriach nagród OIV spotkają się na tym wydarzeniu w Lizbonie w Portugalii - jednym z krajów założycielskich OIV.
Jak pisze autor, Roman Myśliwiec:
“Tytuł książki — 101 odmian winorośli - może sugerować pomoc w wyborze odmian do uprawy
w Polsce, jednak zalecałbym nie traktować dosłownie tej propozycji. W publikacji zostały opisane bardzo różne odmiany winorośli, nie tylko te od dawna uprawiane w naszym kraju, ale także rzadko spotykane lub wręcz całkiem nowe, które warto przetestować w uprawie. Ze względu na znaczące różnice w warunkach klimatycznych w różnych rejonach Polski proponowane są odmiany od najłatwiejszych w uprawie, odpornych na mrozy i choroby, do wymagających dużo ciepła
i starannej opieki odmian winorośli właściwej. Uprawa winorośli i winiarstwo cieszą się zainteresowaniem amatorów, dlatego publikacja zawiera także charakterystykę odmian do uprawy przydomowej, nawet w najchłodniejszych rejonach Polski.
Opisy odmian zostały uszeregowane w porządku alfabetycznym bez względu na przynależność gatunkową, co zrobiłem w moich książkach po raz pierwszy. Uparcie stosowany podział na mieszańce i „vinifery" jest bowiem sztuczny i niepotrzebny. Najnowsze mieszańce złożone umożliwiają uzyskanie bardzo dobrej jakości wina i są chętnie sadzone w wielu krajach europejskich. Sytuację tę będzie w przyszłości utrwalał kierunek ekologiczny w uprawach rolniczych.
Publikacja nie ma ambicji naukowej ampelografii, jest raczej książką we współczesnym „obrazkowym" stylu - zgodnie z zasadą „dużo oglądania, mniej czytania". Rozdziały wstępne opracowali na moją prośbę Wojciech Bosak i Agnieszka Zamojska.“
Książkę można kupić bezpośrednio od wydawcy, tutaj:
https://www.akademiawina.org/index.php/component/k2/item/456-ceny-ksiazek-i-sposob-zamawiania
*OIV (ang. International Organisation of Vine and Wine, OIV) – to organizacja międzynarodowa o profilu naukowo-technicznym skupiająca 47 państw.
Podczas weekendu 20-21 lipca odbył się ostatni przed przerwą wakacyjną zjazd szkoleniowy rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa.
Kolejny zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa PAW, jak co roku, odbył się w salach Katedry Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
W weekend 22-23 czerwca odbyła się druga część tematycznego bloku poświęcona produkcji wina.
XI Zjazd szkoleniowy w Podkarpackiej Akademii Wina upłynął w części wykładowej pod hasłem ochrony winorośli: choroby i szkodniki winorośli, biologiczne metody ochrony, środki ochrony i techniki ich stosowania, to tylko część omawianych tematów.
W ramach X zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa Podkarpackiej Akademii Wina odbył się enoturystyczny wyjazd do Sandomierza.
Weekend 18-19 maja był urozmaicony pod kątem tematyki wykładów. Bartosz Wilczyński omówił zagadnienia związane z przygotowaniem gospodarstwa winiarskiego do przyjęcia odwiedzających enoturystów. W drugiej części zajęć wykładowca omówił aspekty budowy i zarządzania marką winnicy. Na zakończenie sobotniego bloku wykładów Radosław Froń zapoznał kursantów z tematem dozwolonych praktyk enologicznych.
Tematy wykładów i zajęć praktycznych VIII zjazdu Podkarpackiej Akademii Wina 4 i 5 maja bieżącego roku to: „Organizacja i ekonomika nowoczesnego gospodarstwa winiarskiego”, „Tradycyjne technologie win gruzińskich” (wykładowca: Wojciech Bosak), „Różne metody winifikacji win białych i czerwonych - perspektywiczne kierunki produkcji win w klimacie Polski” (wykładowca: Kamil Barczentewicz) oraz „Sadzenie krzewów winorośli oraz wstępna selekcja latorośli” – zajęcia praktyczne w samorządowej Winnicy Jasło poprowadził Roman Myśliwiec.
Weekend szkoleniowy 20-21 kwietnia został w całości poświęcony tematyce odżywiania i nawożenia winorośli.
Sobotnie szkolenie 6 kwietnia poświęcone było w całości wadom i chorobom wina, ze szczegółowym omówieniem objawów, przyczyn oraz sposobom ich zapobiegania i zwalczania.
W weekend 16-17 marca odbył się kolejny zjazd szkoleniowy Studium Praktycznego Winiarstwa 2024.
Kolejny zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa składał się z dwóch części. W sobotę 2 marca zajęcia odbyły się gościnnie w Salonie Win w Jaśle: https://salon-win.pl/
W oczekiwaniu na wiosenne rozpoczęcie wegetacji winorośli, 10 i 11 lutego obyły się kolejne zajęcia teoretyczne, które poprowadzili Wojciech Bosak i Roman Myśliwiec.
Podczas dwudniowego spotkania omówiono bardzo ważne zagadnienia dla adeptów winiarstwa, zasady które decydują o powodzeniu całego winiarskiego przedsięwzięcia.
W dniach 13 i 14 stycznia 2024 roku miała miejsce inauguracja jubileuszowego X rocznika Podkarpackiej Akademii Wina. Zajęcie odbyły się w pomieszczeniach Generatora Nauki w Jaśle.
W weekend 9-10 grudnia odbył się dwudziesty, ostatni zjazd szkoleniowy Studium Praktycznego Winiarstwa.
Dziewiąty rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle dobiega końca.
Trzydniowy wyjazd uczestników Studium Praktycznego Winiarstwa na Węgy
Wina gruzińskie i butelkowanie wina musującego
17 zjazd szkoleniowy w Podkarpackiej Akademii Wina
Kontynuacja zbiorów winogron w Winnicy Jasło
Zjazd rozpoczął się w sobotę ostatniego dnia września zbiorami owoców w Winnicy Jasło.
W celu poprawy jakości dydaktycznej zajęć praktycznych 14 zjazd szkoleniowy Studium Praktycznego Winiarstwa PAW odbył się w dwóch terminach dla dwóch grup kursantów.
W upalny weekend 15-16 lipca kursanci Podkarpackiej Akademii Wina odbyli wyjazdowe szkolenia w Katedrze Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Tematem przewodnim sobotnich wykładów 1 lipca 2023 roku, które poprowadził prof. Grzegorz Gajos była praktyka sommelierska, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarstw o profilu enoturystycznym.
Na pierwszym zjeździe szkoleniowym II semestru Studium Praktycznego Winiarstwa PAW akademicy odwiedzili winnicę pana Mariusza Półtoraka w Witryłowie koło Brzozowa: https://piwnicepoltorak.pl/
Ostatni szkoleniowy weekend I semestru Studium Praktycznego Winiarstwa poświęcony był prawie w całości ochronie winorośli.
Weekend 13-14 maja 2023 roku upłynął na realizacji kolejnych wykładów z rocznego programu nauczania Podkarpackiej Akademii Wina.
W ostatni weekend kwietnia odbył się kolejny blok szkoleń w ramach rocznego programu Studium Praktycznego Winiarstwa PAW.
Dwudniowy blok wykładów w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle był poświęcony tylko jednemu, lecz bardzo ważnemu zagadnieniu – nawożeniu winorośli.
Zajęcia odbyły się 25 i 26 marca przy wysokiej frekwencji uczestników Studium.
Cały, dwudniowy zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa został poświęcony zagadnieniom związanym z produkcją wina.
Kolejny IV zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa odbył się 25 i 26 lutego, jeszcze w typowo zimowej scenerii.
Kolejny zjazd szkoleniowy w Podkarpackiej Akademii Wina był kontynuacją ważnych zagadnień przed podjęciem decyzji o założeniu winnicy.
W dniach 28 i 29 stycznia odbyły się wykłady w ramach II zjazdu SPW 2023 Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.
Podczas weekendu 14-15 stycznia, odbyło się spotkanie z kolejną grupą adeptów winiarskiego zawodu.
Pełny rok nauki winiarskiego zawodu minął bardzo szybko i znów pomimo zawiązanych serdecznych przyjaźni przyszło nam się rozstać.
Ósmy rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle dobiegł końca.
W śnieżny, prawdziwie zimowy weekend 10-11 grudnia odbył się XIX, przedostatni zjazd szkoleniowy Studium Praktycznego Winiarstwa 2022.
Zgodnie z programem Studium Praktycznego Winiarstwa 2022 w dniach 18-20 listopada odbył się wyjazd studyjny do kilku wybranych egerskich winnic.
Brak październikowych przymrozków w samorządowej Winnicy Jasło umożliwił wyjątkowo późny zbiór owoców odmiany Vidal Blanc.
Po jesiennych praktykach w winnicy i przetwórni przyszedł czas na kolejną porcję winiarskiej teorii.
XV zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2023, podobnie jak poprzedni XIV zjazd, był w całości poświęcony zajęciom praktycznym w winnicy i przetwórni.
W Podkarpackiej Akademii Wina rozpoczęto zbiory winogron!
Po półtoramiesięcznej przerwie wakacyjnej 3 i 4 września odbył się kolejny zjazd II semestru Studium Praktycznego Winiarstwa 2022.
Po wiosenno-letnim cyklu szkoleń nadszedł czas na przerwę wakacyjną która potrwa do 3 września.
Współpraca Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle z Wydziałem Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ma już kilkuletnią tradycję. Bardziej szczegółowa wiedza w zakresie mikrobiologii wina oraz ćwiczenia laboratoryjne stanowią dla kursantów PAW istotne uzupełnienie enologicznej wiedzy. Profesor UR Paweł Satora w sobotnim wykładzie omówił podstawowe procesy biochemiczne zachodzące w winogronach, moszczu i winie, warunki do rozwoju różnych mikroorganizmów, pożądanych i niepożądanych i wywoływane przez nie zmiany. Przedstawił także antyseptyczne działanie dwutlenku siarki i jego zastosowanie przy produkcji wina.
Tematem przewodnim X zjazdu szkoleniowego Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle była ochrona winorośli.
Zwiedzanie winnic Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy było celem kursantów Studium Praktycznego Winiarstwa 2022.
Kolejne, tym razem prawdziwie wiosenne spotkanie szkoleniowe w Podkarpackiej Akademii Wina poprzedziła piątkowa praktyka dla drugiej grupy kursantów rocznika 2022.
Kolejne sobotnio-niedzielne szkolenia w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle poprzedziły dodatkowe zajęcia praktyczne z wyrobu win musujących metodą tradycyjną.
W weekend 9-10 kwietnia odbył się kolejny szósty zjazd zajęć w Podkarpackiej Akademii Wina. Sobotnia deszczowa pogoda sprzyjała zajęciom w sali wykładowej. Nikogo jednak nie trzeba było zachęcać do ważnych, choć trudnych zajęć z ochrony i nawożenia winorośli. Tym bardziej, że wykłady prowadził czołowy polski specjalista dr Janusz Mazurek.
Weekend 26-27 marca upłynął pod znakiem wykładów o tematyce enologicznej.
W ramach czwartego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2022 w sobotę 5 marca odbyły się zajęcia praktyczne, których głównym tematem było zimowe cięcie winorośli.
W oczekiwaniu na wiosenne praktyki w winnicy Jasło odbył się kolejny blok teoretycznych wykładów ósmego rocznika PAW.
W zimowy weekend 22-23 stycznia 2022 roku powitaliśmy uczestników ósmego rocznika Studium Praktycznego Winiarstwa Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.
W dniach 8-9 stycznia 2022 roku odbył się ostatni zjazd szkoleniowy VII rocznika Studium Praktycznego Winiarstwa Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.
Przedostatni zjazd szkoleniowy siódmego rocznika Podkarpackiej Akademii Wina upłynął na zwiedzaniu dwóch ciekawych projektów winiarskich Podkarpacia i Małopolski.
W ramach 18 zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa PAW w dniach 19-21 listopada odbył się studyjny wyjazd do węgierskich gospodarstw winiarskich.
Kolejny zjazd odbył się 6 i 7 listopada w sali konferencyjnej Hotelu Brooklyn w Jaśle. Sobotni wykład prowadził Wojciech Bosak. Omawiane były ważne w produkcji wina tematy: "Wady i choroby wina – objawy, przyczyny, zapobieganie i zwalczanie, wady chemiczne i fizykochemiczne, choroby/zakażenia mikrobiologiczne." Wykłady uzupełniły ćwiczenia degustacyjne - rozpoznawanie wad i chorób wina.
Kolejny 16 zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2021 był poświęcony w całości zajęciom praktycznym w winnicy i przetwórni.
Zbiory w Winnicy Jasło
Tematami wiodącymi wykładów 14 zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa PAW były problemy prawne produkcji i sprzedaży wina.
W Podkarpackiej Akademii Wina trwają przygotowania do zbioru winogron w Winnicy Jasło.
Ostatni przedwakacyjny zjazd Podkarpackiej Akademii Wina było poświęcony tematyce cięcia krzewów winorośli w podczas wegetacji.
Wyjazdowe zajęcia Studium Praktycznego Winiarstwa Podkarpackiej Akademii Wina.
Jedenasty z kolei zjazd rocznika 2021, podobnie jak każdego roku, odbył się w obiektach Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Trzydniowy, 10 z kolei zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa PAW upłynął na zwiedzaniu winnic Małopolskiego Przełomu Wisły. Za bazę noclegową wyjazdu został wybrany Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Kazimierzu Dolnym. Łącznie Akademicy zwiedzili sześć winnic regionu. Z ramienia PAW wyjazd prowadzili Wojciech Bosak, Roman Myśliwiec i Radosław Froń.
Program dziewiątego zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa PAW wypełnił w większości wykład enologa Piotra Stopczyńskiego. Szkolenie odbyło się w sobotę i niedzielę 29 i 30 maja w sali konferencyjnej hotelu Brooklyn w Jaśle.
Po trzech kolejnych terminach spędzonych przy komputerach, 8 zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa PAW odbył się w długo oczekiwanym trybie rzeczywistym w Jaśle.
Podczas wykładów online wyczerpane zostały tematy czysto teoretyczne z programu z I semestru Studium, przyszedł więc czas na szkoleniowe degustacje i zajęcia praktyczne w winnicy.
Pomimo przeszkód udało się pomyślnie zorganizować kolejny zjazd siódmego rocznika PAW.
Tematyka szkoleń był bardzo istotna dla przyszłych winiarzy – cięcie i formowanie krzewów winorośli.
Po pierwszych dwóch terminach zajęć szkoleniowych w trybie zdalnym, przyszedł czas na pierwsze fizyczne spotkanie siódmego rocznika Podkarpackiej Akademii Wina.
Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią Covid 19, ostatni zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2020, odbył się z kilkutygodniowym opóźnieniem. Tym samym do historii szkoły przeszedł szósty rocznik szkoleń winiarskich w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.
Szósty z kolei rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa PAW był z dotychczasowych zdecydowanie najtrudniejszy.
Pandemia Covid 19 dotknęła boleśnie wszystkie polskie szkoły i nas także nie ominęła. Wykorzystywaliśmy jednak wszystkie możliwości i nadarzające się okazje realizacji wykładów nie tylko w trybie zdalnym. Trudno przecież w systemie online prowadzić zajęcia praktyczne, których w programie PAW jest tak dużo. W wyniku tych niedogodności zajęcia Studium 2020 powinny się zakończyć planowo w pierwszej połowie stycznia, a potrwają prawdopodobnie jeszcze do końca lutego.
Szósty rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa Podkarpackiej Akademii Wina, to ciągłe zmaganie się z przeciwnościami. Nie dosyć, że realizujemy program nauczania w wyjątkowych warunkach pandemii, to jeszcze nie oszczędza nas aura. Szkody wyrządzone podczas letniej burzy gradowej pozbawiły nas zupełnie plonu winogron z Winnicy Jasło, która jest poletkiem dydaktycznym dla akademików. Po zeszłorocznym przerobie kilku ton owoców w bieżącym roku mamy do dyspozycji bardzo skromne ilości winogron. Podczas 13 i 14 zjazdu Studium odbyły się wykłady z zakresu prawa winiarskiego: „Dozwolone praktyki enologiczne”, „Zakres i sposób sprawowania kontroli celnej nad produkcją win poza składem podatkowym” oraz „Wady i choroby wina”. Podczas zajęć praktycznych w winnicy przeprowadziliśmy zabieg ogławiania latorośli oraz usuwanie zbędnych dla krzewów pędów. W przetwórni przygotowaliśmy nastawy fermentacyjne z owoców odmian Solaris, Jutrzenka i Regent. Ze względu na niezbyt wysoką zawartość cukru w owocach podjęliśmy decyzję przeznaczenia ich na wino musujące.
Winiarstwo w Polsce rozwija się niebezpiecznie szybko. To zawód, który wymaga szerokich, europejskich, w tym światopoglądowych fundamentów. No bo kto, bez wyobraźni i relatywnego podejścia do biznesu posadzi winnicę, żeby się szybko dorobić? Znam doskonale tą winiarską pasję, przeżywałem ją przez całe moje dorosłe życie, dlatego nie dziwią mnie żadne przesadne poświęcenia, które trzeba po drodze pokonać. Zaskoczył mnie jednak dzisiaj nasz kursant, który na dwa dni wykładów przyjechał samochodem z Londynu! To imponujące, ale zarazem niezwykle budujące!
W sobotę 11 lipca gościliśmy w Winnicy Pańska Góra w Witryłowie. Przy tej okazji dziękujemy panu Mariuszowi Półtorakowi za przyjęcie nas w swoim z pęknie zorganizowanym gospodarstwie. Wykłady ilustrowane sprzętem winiarskim prowadził Piotr Stopczyński – omawiał szczególnie ważny temat - stabilizację wina. W niedzielę 12 lipca, już w Jaśle, blok wykładów enologicznych zakończył temat fermentacji jabłkowo-mlekowej.
Niedzielne zajęcia praktyczne odbyły się w zdewastowanej przez burzę gradową Winnicy Jasło. Akademicy skrzętnie usuwali martwe, zniszczone przez kataklizm pędy i poprawiali uszkodzone rusztowania. Zgodnie z zaleceniami winnica została kilka dni temu opryskana preparatami dezynfekcyjnymi i dokarmiona azotem dla szybszej regeneracji utraconych podczas gradobicia liści.
Szósty rocznik Podkarpackiej Akademii Wina dochodzi powoli do dydaktycznej normalności, po poważnych zakłóceniach w pierwszym semestrze przez koronawirus, a zniszczeniem przez grad plonu winogron w drugim. Perspektywy zrealizowania programu nauczania są gorsze jak w poprzednich latach, ale wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się osiągnąć zamierzony cel edukacyjny. Dziękuję wszystkim Akademikom za zaangażowanie i pomoc.
Winorośl po gradobiciu
Poniższy tekst, może posłużyć jako przestroga, ale też jako kolejne ważne doświadczenie na trudnej winiarskiej drodze. To także praktyczny poradnik, w jaki sposób pomóc zniszczonym przez grad krzewom winorośli.
Jest 4 lipca 2020 roku, właśnie odbywa się kolejny akademicki zjazd Podkarpackiej Akademii Wina. Dynamiczna, burzowa pogoda trwa uporczywie przez kilka godzin. Popołudniowe oberwanie chmury połączone z huraganowym zachodnim wiatrem i potężnym gradem zniszczyło w kilkanaście minut kilka podjasielskich winnic. Skończyła się wieloletnia idylla, kiedy pobliska góra Liwocz skutecznie chroniła przed burzami tereny wokół Jasła.
Wzorowo pielęgnowana 0,5 hektarowa Winnica Jasło, wykoszona, oplewiona z chwastów, już po selekcji latorośli, w krótkim czasie została kompletnie zdewastowana przez potężny opad gradu. Obite bryłami lodu latorośle, zniszczone kwiatostany, głęboko wypłukana, zerodowana gleba - groźny, przygnębiający widok.
Powstaje teraz ważne pytanie – co zrobić, aby pomóc roślinom w szybkiej regeneracji? Tegoroczny plon jest już stracony (ok. 5 ton winogron), ale w jaki sposób najlepiej przygotować krzewy do kolejnego rocznika 2021?
Są pewne podstawowe zasady, które obowiązują w takich przypadkach. Krzewy straciły prawie w całości liście, powinniśmy więc dążyć do jak najszybszego odbudowania masy liściowej. Musimy pomóc krzewom w jak najszybszym rozroście młodych liści, które mogą wyrosnąć z pąków na uszkodzonych pędach.
Sposób postępowania uzgodniłem ze znanym specjalistą od ochrony, wykładowcą PAW, Januszem Mazurkiem (www.klinikaroslin.com) Uzgodniliśmy zestaw zabiegów ochronno-nawozowych, koniecznych w takich stresowych dla winorośli przypadkach.
Mniej więcej od połowy sierpnia, gdy nocne temperatury spadną poniżej 10oC, potrzebne będzie zasilanie roślin w potas, który jest niezbędny w procesie drewnienia pędów przed zimą. Opryski wykonujemy co ok. 2-3 tygodnie 1% roztworem siarczanu potasu w wersji hydro (o dobrej rozpuszczalności w wodzie).
Jeżeli chodzi o cięcie, to od samego początku postępujemy bardzo ostrożnie. Krzewy zdrowe, dobrze nawożone, stosunkowo łatwo odbudowują utracone ulistnienie. Według podstawowej zasady powinniśmy dążyć do uzyskania na uszkodzonych krzewach jak największej liczby młodych liści, a co za tym idzie, wystarczającą powierzchnię ulistnienia, która zabezpieczy skuteczną fotosyntezę. Nagromadzenie asymilatów, zmagazynowanie ich przed zimą oraz dobre zdrewnienie łozy, zagwarantuje nam zadowalający plon w kolejnym roku prowadzenia winnicy. Całkowicie odcinamy tylko złamane, zaschnięte pędy, a wszystkie rokujące na rozwój liści zostawiamy. Fotografie w galerii przedstawiają krzewy Winnicy Jasło 10 dni po gradobiciu.
Roman Myśliwiec
1- ilość preparatu dodajemy do ilości wody, która będzie zużyta w przy zastanej wielkości ulistnienia – na początku wegetacji będzie to 200-300 l wody, a pod koniec wegetacji, przy pełnym ulistnieniu 600-800 l wody na 1 hektar jako nośnik preparatu.
2- ze względu na długą karencję Ridomil stosujemy tylko w przypadku kiedy nie spodziewamy się żadnych owoców po gradobiciu.
Szósty rocznik Studium Praktycznego Winiarstwa PAW osiągnął półmetek.
Po serii wykładów online spotkaliśmy się, tym razem fizycznie 27 i 28 czerwca w hotelu Brooklyn w Jaśle. Sobotnie wykłady prowadził dr Janusz Mazurek w tematach: Żyzność gleby i odżywianie winorośli, Uprawa winnicy – pielęgnacja gleby, Mechanizacja pracy w winnicy – sprzęt do uprawy i ochrony winnicy.
Wieczorną degustację poprowadził Wojciech Bosak – temat: Degustacja wybranych win zagranicznych – rozpoznawanie podstawowych odmian winorośli użytych w winifikacji.
Temat niedzielnych zajęć praktycznych w winnicy – Bieżące prace, wiązanie i selekcja latorośli, wsposób tragiczny zmieniła natura. Na skutek sobotniej potężnej burzy gradowej uległy uszkodzeniu wszystkie krzewy Winnicy Jasło. Zupełnie ogołocone z liści i kwiatostanów rośliny będą wymagały specjalistycznej opieki dla uratowania kolejnego rocznika owocowania, bo ten jest już stracony!
Potwierdza się powiedzenie, że winiarstwo uczy pokory, jak widać nie jest to stwierdzenie gołosłowne. Na załączonych fotografiach można zobaczyć jak wyglądały krzewy przed i po opadach gradu.
Krajowy wyjazd enoturystyczny Podkarpackiej Akademii Wina odbył się 5-7 czerwca, w tym roku po raz kolejny do winnic sandomierskich.
Sadzenie krzewów oraz selekcja latorośli, to tematy zajęć praktycznych które odbyły się w sobotę 23 maja w Winnicy Jasło dla słuchaczy VI rocznika Studium Praktycznego Winiarstwa PAW.
Wino, które do tej pory było ekskluzywnym darem dla koronowanych głów, prezydentów i premierów oraz światowej sławy ludzi kultury i sztuki po raz pierwszy w historii zostało wystawione na aukcji. Mała buteleczka o pojemności 0,25l zawiera wino pochodzące z najstarszego na świecie krzewu winorośli, który rośnie w Mariborze (Słowenia) i liczy sobie 400-450 lat. Aukcja odbyła się w ramach 28. finału WOŚP. Wylicytowane wino będzie najcenniejszą ozdobą przyszłej winnicy Natana Zielińskiego z Krakowa, tegorocznego absolwenta Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.
Program Studium Praktycznego Winiarstwa 2019 został zrealizowany, egzaminy zdane, dyplomy rozdane. Listę dopełniła wspaniała uroczystość – zjazd absolwentów z okazji jubileuszu V – lecia PAW.
18 zjazd SPW 2019 za nami. Tym razem było o enoturystyce przynoszącej dochody winiarzom, specjalnych technologiach winiarskich i ekologicznej uprawie.
Tradycyjnie już, w drugim semestrze Studium Praktycznego Winiarstwa, zabieramy naszych akademików na szkoleniowy studyjny wyjazd do Egeru. Trzy dni to niewiele by dokładnie poznać ten jakże ciekawy węgierski region winiarski, ale by zapoznać się z jego specyfiką na początek wystarczą. Tym razem był to weekend 8-10 listopada br, piąty rok z rzędu z naszymi akademikami.
W miniony weekend akademicy PAW zakończyli winobranie w Winnicy Jasło. W ramach zajęć praktycznych zebrali i przerobili ponad 5 ton owoców, z których wyprodukowane zostanie 3 tys. litrów wina.
- To dla nas wielki zaszczyt i powód do dumy, dowód na to, że dobrze realizujemy postawione cele i zadania – powiedziała podczas ceremonii wręczania nagród OIV Ewa Wawro, prezes Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa GALICJA VITIS. Sukces wydawniczy polskiej fundacji odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, przyczynił się znacznie do promocji naszego winiarstwa w świecie.
Wady i choroby wina rozpoznane. 2 tony winogron zebrane i przerobione. To był bardzo pracowity i udany zjazd.
Akademicy PAW zebrali i przerobili w tym sezonie już 1700 kg winogron, ale na tym nie koniec.
Pierwsze 900 kg z Winnicy Jasło zebrane. Winogrona odmian Solaris i Rondo już w przetwórni - za 2 tygodnie dalszy ciąg winiarskiej praktyki w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.
Mikrobiologia wina oraz skład i analiza chemiczna moszczu i wina, to tematy zajęć omawiane podczas ostatniego zjazdu SPW 2019. Tematem przewodnim wieczornej degustacji szkoleniowej była Gruzja.
Sukces wydawniczy Fundacji GALICJA VITIS. Książki „Winorośl i wino. Wiedza i praktyka. cz. 1 i 2” nagrodzone przez Międzynarodową Organizację Winorośli i Wina OIV w Paryżu.
Za nami kolejny, 11. już zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2019. Teoria i praktyka, jak zawsze w PAW. I jak zawsze był to bardzo udany zjazd.